Tripp Lite U338-000 cable gender changer USB 3.0 MICRO-B 22 PIN SATA + POWER Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U338-000
- EAN: 0037332174932 5057454619833 03 ...4619833 0373321749324more
Offer details
Trade Prices
Description
● USB 3.0 and below compliant
● SATA III (6 Gbps) and below compliant
● Supports plug-and-play
● USB Mass Storage Class Bulk-Only Transport specification
● 40-pin and 44-pin IDE connectors and a 22-Pin SATA Data + Power connector
● Compatible with 2.5/3.5/5.25" SATA and IDE drives up to 4TB
● Includes AI-OTB One Touch Backup software and button for one-touch backup
● Compatible with Windows and Mac
● SuperSpeed (5 Gbps)/Hi-Speed (480 Mbps)/Full-Speed (12 Mbps) compliant
● SATA III (6 Gbps)/SATA II (3 Gbps)/SATA I (1.5 Gbps) compliant
● Compatible with 2.5/3.5/5.25" SATA and IDE drives up to 4TB
● Includes AI-OTB One Touch Backup software and button for one-touch backup
● Compatible with Windows and Mac
System Requirements
● 2.5/3.5/5.25" SATA and/or IDE drive up to 4TB
● Computer with an available USB port (USB 3.0 port required to reach maximum speeds)
● AI-OTB software compatible with Windows OS up to 8.1
● U338-000 compatible with Windows and Mac Product Versions and Backup Software A new version of the U338-000 was released in 2014, and it uses AI-OTB One Touch Backup software, instead of the PC Clone Ex Lite software used by the original version. In the Support tab on this Web page, you will find zip folders for both versions of the backup software. In addition to including the applicable driver, they contain a Release Notes file that will tell you how to determine which version you have and which backup software you need to use. Both versions of the U338-000 function the same with the only difference being the backup software they use.
Package Includes
● USB 3.0 to SATA/IDE Adapter
● USB 3.0 A to Micro-B cable, 0.76 m
● 4-pin Molex power cable, 10.16 cm
● External power supply with NEMA 1-15P plug and 1.52 m cord (Input: 100-240V, 50/60Hz, 0.8A; Output: 12V, 2A)
● Backup software CD
● Owner's manual
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | 22 PIN SATA + POWER |
| Connector 1 | USB 3.0 MICRO-B |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Female |
| Cables included | USB |
| Performance | |
| USB required | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Country of origin | China |
| Output voltage | 12 V |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Power | |
| Output voltage | 12 V |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 4" (101.6 mm) |
| Weight | 2.47 oz (70 g) |
| Height | 0.748" (19 mm) |
| Depth | 2.75" (69.8 mm) |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Drivers included | Yes |
| Cables included | USB |
| AC adapter included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 5.4" (137.2 mm) |
| Package height | 2.9" (73.7 mm) |
| Package depth | 4.7" (119.4 mm) |
| Package weight | 15.9 oz (450 g) |
| Technical details | |
| USB required | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Output voltage | 12 V |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Product colour | Black |
| AC adapter included | Yes |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case gross weight | 20 lbs (9.07 kg) |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case width | 16.1" (408.9 mm) |
| Master (outer) case length | 11.8" (299.7 mm) |
| Master (outer) case height | 10.6" (269.2 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332174939 |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090 |