Tripp Lite U338-06N-SATA-B interface cards/adapter
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U338-06N-SATA-B
- EAN: 0037332199287
Offer details
Related Products
Description
This adapter cable supports USB 3.0 data transfer rates up to 5 Gbps. Its UASP (USB Attached SCSI Protocol) feature reduces latency and allows the cable to perform up to 70% faster when connected to a UASP-enabled host controller.
Perfect for storing and sharing large files, such as music and video files, the U338-06N-SATA-B is compatible with SATA drives up to 4 TB. Just insert the drive into the 22-pin SATA connector, and attach the built-in USB 3.0 cable to your computer.
The U338-06N-SATA-B accepts SATA III (6 Gbps), SATA II (3 Gbps) and SATA I (1.5 Gbps) drives, as well as USB 2.0 (480 Mbps) and USB 1.1 (12 Mbps) transfer speeds. It supports LBA-48 bit (Logical Block Addressing) and USB Mass Storage Class Bulk-Only Transport. No software, drivers or external power supply is required. Compatible with all USB-enabled operating systems.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332199284 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Network | |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Performance | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 8473.30.9100 |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 8473.30.9100 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 65 °C |
| Packaging data | |
| Package width | 4.3" (109.2 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 7.1" (180.3 mm) |
| Package weight | 1.06 oz (30 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 11.3 oz (320 g) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 4.4" (111.8 mm) |
| Master (outer) case length | 7.2" (182.9 mm) |
| Master (outer) case height | 5" (127 mm) |
| Harmonized System (HS) code | 8473.30.9100 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 4.3" (109.2 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 7.1" (180.3 mm) |
| Package weight | 1.06 oz (30 g) |