Tripp Lite U439-001 storage drive docking station Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U439-001
- EAN: 0037332190185
Offer details
Description
- Supports USB 3.1 Gen 1 data transfer rates of 5 Gbps
- Works with SATA HDD or SSD drives up to SATA III
- Backward compatible with previous USB generations
- Plug and play—no software or drivers required
- Includes 0.91 m (3-ft.) USB Type-C cable
- Ideal for adding external storage or transferring data to your computer, tablet, Ultrabook, Chromebook or laptop
- Plug and play—no software or drivers to download or install
- SATA drive slides easily into convenient slot
- On/off button powers off SATA drive when not in use
- LED indicates when the unit is connected
- USB Type-C cable included
- Accepts 2.5 in. and 3.5 in. SATA III (6 Gbps), SATA II (3 Gbps) and SATA I (1.5 Gbps) drives
- Works with both HDDs (Hard Disk Drive) and SSDs (Solid State Drive) of all capacities (tested up to 6 TB)
- Compatible with all major operating systems that comply with USB standards
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| Storage media type | HDD, SSD |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5" |
| Number of storage drives supported | 1 |
| Maximum storage capacity | 6 TB |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Technical details | |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Country of origin | China |
| Package width | 3.94" (100.1 mm) |
| Package height | 5.91" (150.1 mm) |
| Standard interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Maximum data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332190182 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Features | |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Country of origin | China |
| Maximum data transfer rate | 5 Gbit/s |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 2 A |
| Weight & dimensions | |
| Width | 5.4" (137.2 mm) |
| Depth | 3" (76.2 mm) |
| Height | 2.6" (66 mm) |
| Weight | 11.3 oz (320 g) |
| Packaging data | |
| Package depth | 6.34" (161 mm) |
| Package width | 3.94" (100.1 mm) |
| Package height | 5.91" (150.1 mm) |
| Package weight | 21.2 oz (600 g) |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | USB |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Ethernet LAN features | |
| LED indicators | Yes |
| Other features | |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Standard interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case width | 13.2" (335 mm) |
| Master (outer) case length | 6.69" (169.9 mm) |
| Master (outer) case height | 20.5" (519.9 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 14.8 lbs (6.7 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332190182 |