Tripp Lite U339-000 storage drive docking station Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U339-000
- EAN: 0037332175588 0373321755882 01 ...1755882 0132017870212 0881119456946 0045387696750more
Offer details
Related Products
Description
● Instant SATA external storage for 2.5" and 3.5" SATA drives
● Plug-n-Play (no software or configuring needed)
● USB 3.0 SuperSpeed transfer rates up to 5 Gbps
● Heavy-weighted base for stability
● Compatible with Windows (up to 10) and Mac
● Plug in 2.5" or 3.5" SATA drives for instant external storage
● Plug and Play - no tools, software or configuration required
● Connect via USB 3.0 computer port
● Super Speed USB 3.0 - Up to 5 Gbps transfer speeds
● Compatible with Windows (up to 10) and Mac
System Requirements
● 2.5" or 3.5" SATA hard drive
● Computer with an available USB port. USB 3.0 port is required to achieve maximum speeds.
● Compatible with Windows (up to 10) and Mac
Package Includes
● U339-000 USB 3.0 SATA Hard Drive Dock
● USB 3.0 Device Cable
● External Power Supply with NEMA 1-15P Plug (100-240 VAC, 50/60Hz, 0.8A; Output: 12V, 2A)
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| Storage media type | HDD |
| Storage drive interface | Serial ATA |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5" |
| Number of storage drives supported | 1 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Package width | 5.2" (132.1 mm) |
| Package height | 3.1" (78.7 mm) |
| Standard interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Maximum data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332175585 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Maximum data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 3.5" (88.9 mm) |
| Depth | 2.7" (68.6 mm) |
| Height | 5.1" (129.5 mm) |
| Weight | 19.8 oz (560 g) |
| Packaging data | |
| Package depth | 6.7" (170.2 mm) |
| Package width | 5.2" (132.1 mm) |
| Package height | 3.1" (78.7 mm) |
| Package weight | 19 oz (540 g) |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Cables included | USB |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Standard interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case width | 10.9" (276.9 mm) |
| Master (outer) case length | 16" (406.4 mm) |
| Master (outer) case height | 7.5" (190.5 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 12.6 lbs (5.72 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332175585 |