Tripp Lite U339-001-FLAT storage drive enclosure HDD/SSD enclosure Black 2.5/3.5"
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U339-001-FLAT
- EAN: 0037332188120
Offer details
Related Products
Description
conventional USB 3.0 and requires a UASP-enabled host controller. Plug-and-play configuration means it works right out of the box with no software or drivers to download or install. Green LED indicates the unit is connected to a USB port. Blue LED indicates the unit is receiving power. Works with Windows and Mac.
Easy to Use Right from the Box
● Lays flat for stable performance
● Plug and play—no extra software or drivers to download or install
● SATA drive slides easily into convenient slot
● Protective cover keeps dust and dirt away from sensitive SATA drives
● On/off button powers off SATA drive when not in use
● LEDs indicate when the unit is powered on and connected
Compliant with Most Applications
● Accepts 2.5-in. or 3.5-in. SATA III (6 Gbps), SATA II (3 Gbps) and SATA I (1.5 Gbps) drives
● Supports USB 3.0 (5 Gbps), USB 2.0 (480 Mbps) and USB 1.1 (12 Mbps) transfer speeds
● Supports UASP (USB Attached SCSI Protocol) for even faster transfer speeds than USB 3.0*
● Works with both HDD (Hard Disk Drive) and SSD (Solid State Drive)
*Requires UASP-enabled host controller. UASP is supported by Windows 8 and later, Mac OS X 10.8 and later, and Linux.
● Compact, stable lay-flat design
● No software or drivers to download or install
● Compliant with USB 3.0, USB 2.0 and USB 1.1 transfer rates
● Compliant with SATA HDD or SSD drives up to SATA III
● Protective cover keeps SATA drive free of dust
System Requirements
● Computer with available USB port (USB 3.0 port required to achieve USB 3.0 data transfer
speeds)
● 2.5-in. or 3.5-in. SATA HDD or SSD
● UASP-enabled host controller (for UASP data transfer speeds only)
Package Includes
● U339-001-FLAT USB 3.0 to SATA Hard Drive Lay-Flat Enclosure
● USB 3.0 A/B cable, 1.22 m length
● External Power Supply with NEMA 1-15P Plug (Input: 100–240V, 50/60 Hz, 0.8A; Output: 12V, 2A, 1.52 m)
● Quick Start Guide
Batteries not Required to Operate
Specifications
| Storage | |
|---|---|
| Number of storage drives supported | 1 |
| Storage drive size | 2.5/3.5" |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA III |
| Ports & interfaces | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector type | USB Type-B |
| USB connector gender | Female |
| USB ports quantity | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Cable length | 60" (1.52 m) |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Product type | HDD/SSD enclosure |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 60" (1.52 m) |
| Performance | |
| Country of origin | China |
| Plug and Play | Yes |
| External power adapter | Yes |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Power | |
| Power source type | AC |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| AC adapter output current | 2 A |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter input current | 0.8 A |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| External power adapter | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 19 oz (540 g) |
| Package width | 8.3" (210.8 mm) |
| Package depth | 8.1" (205.7 mm) |
| Package height | 2.1" (53.3 mm) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 8.11 oz (230 g) |
| Width | 4.6" (116.8 mm) |
| Depth | 7.1" (180.3 mm) |
| Height | 1.4" (35.6 mm) |
| Package weight | 19 oz (540 g) |
| Cable length | 60" (1.52 m) |
| Package width | 8.3" (210.8 mm) |
| Package depth | 8.1" (205.7 mm) |
| Package height | 2.1" (53.3 mm) |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | USB |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 16.7" (424.2 mm) |
| Master (outer) case length | 8.9" (226.1 mm) |
| Master (outer) case height | 11.8" (299.7 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 13.2 lbs (6 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332188127 |