Tripp Lite UPB-05K2-1U power bank Lithium-Ion (Li-Ion) 5200 mAh Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: UPB-05K2-1U
- EAN: 0037332189370
Offer details
Description
The portable UPB-05K2-1U provides up to 5V, 1A of power, and its 5200mAh capacity charges devices at maximum power up to 5.2 hours. It protects against short circuits, overvoltage, over-current, overcharges and overdischarges. Charge the Mobile Power Bank by connecting its USB Micro-B port to a USB charger or a computer’s USB-A port using the included cable. Press the button, and the four LEDs will blink or light solid in various combinations to indicate the battery level.
- Fits comfortably in your pocket, purse, backpack or laptop bag
- Charges devices at maximum output up to 5.2 hr.
- Includes USB Micro-B charging cable
- Ideal for charging cellphones, tablets, e-readers, MP3 players, handheld game consoles and Bluetooth headsets, headphones and speakers
- USB Micro-B charging cable included
- Connect USB-A port to device for charging at maximum output up to 5.2 hr.
- Provides up to 5V, 1A of power at 5200mAh capacity
- Protects against short circuits, overvoltage, over-current, overcharges and overdischarges
- Connect the power bank's USB Micro-B port to a USB charger or a computer’s USB-A port to charge internal battery
- Built-in LEDs indicate how much battery capacity is left
- Device also functions as a convenient LED flashlight
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Built-in flashlight | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Charger compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 5200 mAh |
| Charging source | USB |
| Basic device charge time | 5.2 h |
| Power protection features | Over current, Over voltage, Overcharge, Overdischarge, Short circuit |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 1 A |
| Lighting | |
| Built-in flashlight | Yes |
| Performance | |
| Country of origin | China |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 5200 mAh |
| Charging source | USB |
| Basic device charge time | 5.2 h |
| Ergonomics | |
| LED indicators | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-A output ports | 1 |
| Input interface | Micro-USB |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 60 °C |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1.8" (45.7 mm) |
| Depth | 3.8" (96.5 mm) |
| Height | 0.9" (22.9 mm) |
| Weight | 4.16 oz (118 g) |
| Package width | 5.2" (132.1 mm) |
| Package depth | 5.9" (149.9 mm) |
| Package height | 1.9" (48.3 mm) |
| Package weight | 9.52 oz (270 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 5.2" (132.1 mm) |
| Package depth | 5.9" (149.9 mm) |
| Package height | 1.9" (48.3 mm) |
| Package weight | 9.52 oz (270 g) |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Cables included | Micro-USB |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 9.7" (246.4 mm) |
| Master (outer) case length | 11.3" (287 mm) |
| Master (outer) case height | 6.8" (172.7 mm) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332189377 |
| Master (outer) case gross weight | 5.6 lbs (2.54 kg) |