Tripp Lite U280-C02-S2 mobile device charger Smartphone, Tablet, Universal White Cigar lighter Auto
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U280-C02-S2
- EAN: 0037332196316
Offer details
Trade Prices
Description
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | Vietnam |
| Charger type | Auto |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Charger compatibility | Smartphone, Tablet, Universal |
| Power source type | Cigar lighter |
| Design | |
| Product colour | White |
| Power | |
| Port 2 output current | 2.1 A |
| Port 1 output current | 1 A |
| Maximum power | 24 W |
| Input voltage | 12 V |
| Maximum output voltage | 5 V |
| Packaging data | |
| Package width | 3.94" (100.1 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 5.91" (150.1 mm) |
| Package weight | 1.06 oz (30 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | Vietnam |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 6.3" (160 mm) |
| Master (outer) case length | 1" (25.4 mm) |
| Master (outer) case height | 9.45" (240 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 10.6 oz (300 g) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332196313 |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |