Tripp Lite U280-C02-S-QC3 mobile device charger Universal White Cigar lighter Auto
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U280-C02-S-QC3
- EAN: 0037332197399
Offer details
Trade Prices
Description
Also recommended for tablets, MP3 players and other USB devices, the U280-C02-S-QC3 features one Quick Charge 3.0 port for rapid charging of compliant devices. Available outputs include 3.6–6.5V 3A, 6.5–9V 2A and 9–12V 1.5A.
The second USB port features built-in auto-sensing technology that detects the connected device and automatically adjusts to the appropriate power level up to 5V 2.4A, perfect for fast-charging tablets and e-readers. It’s also compatible with both Apple and Android, as well as other platforms.
This ultra-compact charger works with any standard 12V DC vehicle power outlet. A front-facing LED indicates successful charging.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | Vietnam |
| Charger type | Auto |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | Cigar lighter |
| Operating principle | Contact |
| Design | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | White |
| Power | |
| AC adapter output current | 1.5 A |
| Packaging data | |
| Package width | 3.94" (100.1 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 5.91" (150.1 mm) |
| Package weight | 1.06 oz (30 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | Vietnam |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 6.3" (160 mm) |
| Master (outer) case length | 1" (25.4 mm) |
| Master (outer) case height | 9.45" (240 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 11.6 oz (330 g) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332197396 |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |