Tripp Lite U280-005-WS4C1 mobile device charger Universal Black AC Indoor
- Brand: Eaton
- Category:
- SKU: U280-005-WS4C1
- EAN: 0037332241030
Offer details
Description
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Charger type | Indoor |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Power protection features | Over current |
| Certification | UL/cUL, FCC, USB-IF, REACH |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Port 2 output current | 20 A |
| Port 1 output current | 5 A |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum output voltage | 20 V |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 2.99" (76 mm) |
| Depth | 1.1" (28 mm) |
| Height | 6.3" (160 mm) |
| Weight | 12.7 oz (360 g) |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Cables included | AC |
| Package width | 9.25" (235 mm) |
| Package depth | 4.65" (118.1 mm) |
| Package height | 1.81" (46 mm) |
| Package weight | 18.7 oz (530 g) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Certificates | |
| Certification | UL/cUL, FCC, USB-IF, REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 10.2" (260.1 mm) |
| Master (outer) case length | 10" (255 mm) |
| Master (outer) case height | 10" (255 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 13.4 lbs (6.1 kg) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332241037 |
| Other features | |
| User guide | Yes |
| Automatic output voltage adjustment | Yes |