Tripp Lite OMNIVS800 uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 0.8 kVA 475 W 7 AC outlet(s)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: OMNIVS800
- EAN: 0373321209538 0151903071069 00 ...3071069 0012304457220more
Offer details
Related Products
Description
- OMNIVS800 Uninterruptible Power Supply offers voltage regulation, surge suppression and long lasting battery support
- Supports entry level PCs up to 60 minutes during blackouts to enable shutdown without data loss
- Regulates brownouts as low as 89 volts back to usable levels without using battery power
- 6 UPS battery supported/surge protected outlets, plus 1 additional surge suppression-only outlet
- HID-compliant USB port also enables direct integration with built-in power management and auto-shutdown features of Windows and Mac OS X
- Single line phone/Ethernet suppression jacks protects standard dialup/DSL, or Ethernet connections
- Audible alarm and 4 front panel LEDs offer complete UPS and line power status information
- 800VA/475 watt power handling ability supports a variety of sensitive electronic equipment
- 3.5 minutes full load runtime (800VA), 11.5 minutes half load runtime (400VA)
- Supports battery replacement via built-in access panel
- Optional PDUB15 bypass PDU enables hot-swappable UPS replacement with no disruption to connected equipment
- $200,000 Ultimate Lifetime Insurance (U.S., Canada, and Puerto Rico only)
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output power | 475 W |
| Input operation voltage (min) | 89 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 510 J |
| Maximum current | 12 A |
| Efficiency | 97% |
| Output power capacity | 0.8 kVA |
| Input frequency | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| AC outlets quantity | 7 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Performance | |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Number of input phases | 1 |
| LED indicators | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Number of input phases | 1 |
| Output power | 475 W |
| Input operation voltage (min) | 89 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 510 J |
| Maximum current | 12 A |
| Efficiency | 97% |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 0.8 kVA |
| Input frequency | 60 Hz |
| Battery | |
| Battery recharge time | 4.5 h |
| Typical backup time at half load | 11.5 min |
| Typical backup time at full load | 3.5 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Form factor | Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Housing material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 13.9" (353.1 mm) |
| Package depth | 7.7" (195.6 mm) |
| Package height | 8.7" (221 mm) |
| Weight | 15.3 lbs (6.92 kg) |
| Width | 5.25" (133.4 mm) |
| Package weight | 17.5 lbs (7.94 kg) |
| Height | 10.7" (273 mm) |
| Depth | 7.5" (190.5 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 13.9" (353.1 mm) |
| Package depth | 7.7" (195.6 mm) |
| Package height | 8.7" (221 mm) |
| Package weight | 17.5 lbs (7.94 kg) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 2 pc(s) |
| Master (outer) case width | 16.7" (424.2 mm) |
| Master (outer) case length | 10.8" (274.3 mm) |
| Master (outer) case height | 14.4" (365.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 35.7 lbs (16.2 kg) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332120950 |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 21.2 lbs |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 0 - 95% |