Tripp Lite SM1500RMXL2UTAA uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1.5 kVA 1000 W 8 AC outlet(s)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SM1500RMXL2UTAA
- EAN: 0072858934240 0373321528318 06 ...1528318 0662919005677more
Offer details
Trade Prices
Description
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output power | 1000 W |
| Input operation voltage (min) | 75 V |
| Input operation voltage (max) | 147 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 480 J |
| Maximum current | 15 A |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Output power capacity | 1.5 kVA |
| Input frequency | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| USB port | Yes |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Performance | |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| LED indicators | Yes |
| Power protection features | Over voltage, Under voltage |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Country of origin | Taiwan |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Output power | 1000 W |
| Input operation voltage (min) | 75 V |
| Input operation voltage (max) | 147 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 480 J |
| Maximum current | 15 A |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Power protection features | Over voltage, Under voltage |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 1.5 kVA |
| Input frequency | 60 Hz |
| Battery | |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Typical backup time at half load | 21 min |
| Typical backup time at full load | 7.5 min |
| Design | |
| Country of origin | Taiwan |
| Rack capacity | 2U |
| Form factor | Rackmount |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | UL1778 TAA |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| Housing material | Steel |
| Display type | LCD |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Certificates | |
| Certification | UL1778 TAA |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 23" (584.2 mm) |
| Package depth | 19.3" (490.2 mm) |
| Package height | 8.8" (223.5 mm) |
| Weight | 46.5 lbs (21.1 kg) |
| Width | 17.3" (439.4 mm) |
| Package weight | 57.3 lbs (26 kg) |
| Height | 3.45" (87.6 mm) |
| Depth | 13.4" (341.6 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 23" (584.2 mm) |
| Package depth | 19.3" (490.2 mm) |
| Package height | 8.8" (223.5 mm) |
| Package weight | 57.3 lbs (26 kg) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Taiwan |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 23" (584.2 mm) |
| Master (outer) case length | 19.3" (490.2 mm) |
| Master (outer) case height | 8.8" (223.5 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 57.3 lbs (26 kg) |
| Other features | |
| Interface | USB; DB9 |
| Nominal output voltage | 120 V |
| Nominal input voltage | 120 V |