Tripp Lite SMART1500 uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1.5 kVA 980 W 6 AC outlet(s)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SMART1500
- EAN: 0373321158126
Offer details
Description
- 1500VA/980 watt power handling capability supports a variety of networking, telecom and various other application types
- Built-in voltage regulation and battery support, plus complete AC suppression prevents equipment damage, data loss and downtime
- Large internal batteries offer 20 minutes half load runtime and 7 minutes at full load during power failures
- Automatic Voltage Regulation (AVR) circuits with two boost and one voltage reduction level maintains usable 120V nominal output over an input voltage range of 75-147V
- Includes a total of 6 NEMA5-15R outlets, 1 of which can be individually powered on and off via software interface to selectively reboot remote equipment or shed less significant loads to extend battery runtime for more critical equipment
- Includes 1 USB and 1 DB9 monitoring port for remote monitoring of UPS status and site power conditions
- Communications ports enable safe unattended shutdown without data loss during extended power failures
- Communications ports support messaging of UPS and line power status, including on-battery, low-battery, power-restored, AC line voltage, DC battery voltage and battery capacity
- Communications ports support timed inverter shutoff after unattended shutdown, activate self-test and 10 second reboot of connected equipment
- PowerAlert UPS monitoring and unattended shutdown software with complete cabling included
- Supports Tripp Lite's WatchDog software application to restore unresponsive programs by automatically restarting them and rebooting completely locked computers by automatically switching UPS power off and back on again
- Notification of system status via 5 LEDs and multi-function audible alarms
- Wall mountable with UPSWM wallmount bracket
- Attractive small footprint beige tower housing uses less than 66 square inches
- Hot-swappable/user replaceable batteries allow on-site battery replacement
- Cold start capability enables UPS turn-on in battery mode during blackout conditions
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output power | 980 W |
| Input operation voltage (min) | 75 V |
| Input operation voltage (max) | 147 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Surge energy rating | 480 J |
| Maximum current | 12 A |
| Efficiency | 96% |
| Power factor | 0.7 |
| Output power capacity | 1.5 kVA |
| Input frequency | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Performance | |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Number of input phases | 1 |
| LED indicators | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Country of origin | Vietnam |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Number of input phases | 1 |
| Output power | 980 W |
| Input operation voltage (min) | 75 V |
| Input operation voltage (max) | 147 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Surge energy rating | 480 J |
| Maximum current | 12 A |
| Efficiency | 96% |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Power factor | 0.7 |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 1.5 kVA |
| Input frequency | 60 Hz |
| Battery | |
| Battery recharge time | 4 h |
| Typical backup time at half load | 20 min |
| Typical backup time at full load | 7 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Design | |
| Country of origin | Vietnam |
| Form factor | Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Cooling type | Active |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Housing material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 11.1" (281.9 mm) |
| Package depth | 13" (330.2 mm) |
| Package height | 17.9" (454.7 mm) |
| Weight | 36.4 lbs (16.5 kg) |
| Width | 7.5" (190.5 mm) |
| Package weight | 38.6 lbs (17.5 kg) |
| Height | 13" (330.2 mm) |
| Depth | 9.25" (235 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 11.1" (281.9 mm) |
| Package depth | 13" (330.2 mm) |
| Package height | 17.9" (454.7 mm) |
| Package weight | 38.6 lbs (17.5 kg) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Vietnam |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 11.1" (281.9 mm) |
| Master (outer) case length | 13" (330.2 mm) |
| Master (outer) case height | 17.1" (434.3 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 40.6 lbs (18.4 kg) |
| Other features | |
| I/O ports | 6 x NEMA 5-15R |
| Weight (imperial) | 38.4 lbs |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 0 - 95% |