Tripp Lite SMART700HG uninterruptible power supply (UPS) 0.75 kVA 450 W
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SMART 700HG
- EAN: 0373320951070
Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output power | 450 W |
| Surge energy rating | 480 J |
| Output power capacity | 0.75 kVA |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Performance | |
| Response time | 4 ms |
| LED indicators | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Response time | 4 ms |
| Output power | 450 W |
| Surge energy rating | 480 J |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 0.75 kVA |
| Battery | |
| Battery recharge time | 4 h |
| Typical backup time at half load | 42 min |
| Typical backup time at full load | 18 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Form factor | Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | White |
| Certification | CE, GOST, SASO, FCC Part 15 Category A, ROHS |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Packaging data | |
| Package dimensions (WxDxH) | 11.7 x 13.5 x 18.3" (298 x 343 x 464 mm) |
| Package width | 11.2" (284.5 mm) |
| Package depth | 13" (330.2 mm) |
| Package height | 17" (431.8 mm) |
| Package weight | 45.4 lbs (20.6 kg) |
| Certificates | |
| Certification | CE, GOST, SASO, FCC Part 15 Category A, ROHS |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 11.2" (284.5 mm) |
| Package depth | 13" (330.2 mm) |
| Package height | 17" (431.8 mm) |
| Weight | 44.3 lbs (20.1 kg) |
| Width | 7.5" (190.5 mm) |
| Package weight | 45.4 lbs (20.6 kg) |
| Height | 12.5" (317.5 mm) |
| Depth | 9.5" (241.3 mm) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 11.2" (284.5 mm) |
| Master (outer) case length | 13" (330.2 mm) |
| Master (outer) case height | 17" (431.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 45.4 lbs (20.6 kg) |
| Other features | |
| Output connections | 4 x 5-15R |
| Input connection type | 5-15P |
| Dimensions (WxDxH) | 7.48 x 9.02 x 12.8" (190 x 229 x 324 mm) |
| Package dimensions (WxDxH) | 11.7 x 13.5 x 18.3" (298 x 343 x 464 mm) |
| Nominal output voltage | 120 V |
| Nominal input voltage | 120 V |