Tripp Lite SUDC208V42P40M power rack enclosure 42U Floor Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SUDC208V42P40M
- EAN: 0373321607686 0037332160768
Offer details
Description
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Rack capacity | 42U |
| Mounting type | Floor |
| Removable side panels | Yes |
| Product colour | Black |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 25" (635 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 519 lbs (235.4 kg) |
| Master (outer) case length | 44" (1117.6 mm) |
| Master (outer) case height | 79" (2006.6 mm) |
| Package width | 25" (635 mm) |
| Package height | 79" (2006.6 mm) |
| Package depth | 44" (1117.6 mm) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 23.6" (600.2 mm) |
| Depth | 43" (1092.2 mm) |
| Height | 78.5" (1993.9 mm) |
| Weight | 496 lbs (225 kg) |
| Packaging content | |
| Side panels included | Yes |
| Packaging data | |
| Package dimensions (WxDxH) | 27.8 x 46.9 x 84.3" (705 x 1190 x 2140 mm) |
| Package weight | 519 lbs (235.4 kg) |
| Package width | 25" (635 mm) |
| Package height | 79" (2006.6 mm) |
| Package depth | 44" (1117.6 mm) |
| Logistics data | |
| Country of origin | United States |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 25" (635 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 519 lbs (235.4 kg) |
| Master (outer) case length | 44" (1117.6 mm) |
| Master (outer) case height | 79" (2006.6 mm) |