Tripp Lite SUPDMB710HW power distribution unit (PDU) Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SUPDMB710HW
- EAN: 0037332136237
Offer details
Description
Specifications
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Modular |
| Product colour | Black |
| Certification | UL1778, CSA |
| Housing material | Steel |
| Features | |
| Certification | UL1778, CSA |
| Power | |
| Nominal output voltage | 208-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | UL1778, CSA |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 4.61 lbs (2.09 kg) |
| Width | 7.5" (190.5 mm) |
| Depth | 6.5" (165.1 mm) |
| Height | 5.25" (133.4 mm) |
| Package width | 7.8" (198.1 mm) |
| Package depth | 9.1" (231.1 mm) |
| Package height | 10.6" (269.2 mm) |
| Package weight | 9.81 lbs (4.45 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 7.8" (198.1 mm) |
| Package depth | 9.1" (231.1 mm) |
| Package height | 10.6" (269.2 mm) |
| Package weight | 9.81 lbs (4.45 kg) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 7.8" (198.1 mm) |
| Master (outer) case length | 9.1" (231.1 mm) |
| Master (outer) case height | 10.6" (269.2 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 9.81 lbs (4.45 kg) |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Country of origin | China |