Tripp Lite SWIVEL6 surge protector Black 6 AC outlet(s) 120 V
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SWIVEL6
- EAN: 0800011453037 0611101608158 08 ...1608158 0887597143590 0617407485899 0640206666947 3609920118870 0783325751870 7044447812546 0638865626679 5580007425136 0373321382316 0749995748329 0809302193218 0745734183079 0806291831824 0638458746548 5554442473427 0823019823817 0731215326097 0801593409948 0971475282225more
Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
- 6 rotatable outlets allow for easier plug connection and removal
- 1500 joules surge suppression rating with EMI/RFI line noise filtering help components perform at their peak (sharper, crisper video; deeper, fuller audio and longer component life spans)
- 2 diagnostic LEDs alert user to protection and grounding status
- High-impact plastic housing (black) stands up to the most demanding environments
- Direct plug-in design converts two outlets into six by pluggin into any wall outlet
- $20,000 Ultimate Lifetime Insurance (U.S., Canada, and Puerto Rico only)
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 1500 J |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Nominal current output | 15 A |
| Clamping voltage | 150 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Features | |
| Country of origin | China |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | 20 dB |
| Response time | 0.000001 ms |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Weight (imperial) | 0.26 lbs |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 10.2 oz (290 g) |
| Width | 4.33" (110 mm) |
| Depth | 1.8" (45.7 mm) |
| Height | 5.79" (147.1 mm) |
| Certificates | |
| Certification | UL1449, cUL |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 12 oz (340 g) |
| Package width | 4.45" (113 mm) |
| Package depth | 2.83" (71.9 mm) |
| Package height | 6.02" (152.9 mm) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 13.6" (345.4 mm) |
| Master (outer) case length | 9.4" (238.8 mm) |
| Master (outer) case height | 14.4" (365.8 mm) |
| Products per master (outer) case | 18 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332138238 |
| Master (outer) case gross weight | 15.4 lbs (6.99 kg) |