Tripp Lite TMC-6 surge protector Black 6 AC outlet(s) 120 V 70.9" (1.8 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: TMC-6
- EAN: 0037332119117 0172302768886 03 ...2768886 0373321191178 0132017941745more
Offer details
Related Products
Description
PLUG/OUTLETS: Input: NEMA5-15P/Output: 6 NEMA5-15R/6-ft. AC line cord
ELECTRICAL: 120V AC, 50/60Hz, 15A (Requires NEMA5-15R wall receptacle)
FORMAT: Slim, compact design perfect for use under desktop monitors and notebook computers
SUPPRESSION: AC: 150V RMS Clamping/1440 joules/400V UL1449 3rd Edition
- 6 outlets
- 6-ft. cord with space-saving right-angle plug
- Built-in RJ11 jacks prevent surges from damaging your modem/fax equipment; 6-ft. telephone cord included
- Surge suppression rating: 1440 joules
- EMI/RFI noise filtering
- 15 amp resettable circuit breaker
- Diagnostic LEDs confirm suppressor "protection present" (green), "grounded" (red) status and "power on" (green)
- Always-on outlet provides power for equipment you always need on, even when the "master" switch is off
- Includes full normal mode (H-N) and common mode (N-G/H-G) line surge suppression
- Allows for the computer to be controlled by the "master" switch and other outlets to be controlled either the "master" switch or corresponding switch on the front panel
- $50,000 Ultimate Lifetime Insurance (U.S., Canada, and Puerto Rico only) covers connected equipment
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 1440 J |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Nominal current output | 15 A |
| Clamping voltage | 150 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Features | |
| Country of origin | China |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Surge protection features | Modem, Telephone |
| Response time | 0.000001 ms |
| On/off switch | Yes |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Cable colour | Black |
| Output power description | 1800 W |
| Weight (imperial) | 6 lbs |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.8 lbs (1.27 kg) |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Width | 11.5" (292.1 mm) |
| Depth | 12" (304.8 mm) |
| Height | 1.75" (44.4 mm) |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.4 lbs (1.54 kg) |
| Package width | 12.4" (315 mm) |
| Package depth | 12.8" (325.1 mm) |
| Package height | 2.4" (61 mm) |
| Packaging content | |
| Cables included | Phone (RJ-11) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 11" (279.4 mm) |
| Master (outer) case length | 25.4" (645.2 mm) |
| Master (outer) case height | 14.9" (378.5 mm) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332119114 |
| Master (outer) case gross weight | 35.5 lbs (16.1 kg) |