Tripp Lite TLP808 surge protector Gray 8 AC outlet(s) 120 V 95.7" (2.43 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: TLP808
- EAN: 0021112321524 0373320974390 00 ...0974390 0088020512802 0887611945674 0755034052180more
Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
PLUG/OUTLETS: Input: NEMA5-15P/Output: 8 NEMA5-15R/8 ft. AC line cord
ELECTRICAL: 120V AC, 50/60Hz, 15A (Requires NEMA5-15R wall receptacle)
FORMAT: Corded multi-outlet strip with transformer spaced outlets
SUPPRESSION AC: 150V RMS Clamping/1440 joules
- 1440 joules AC surge suppression shields equipment from the strongest surges and line noise
- 8 AC outlets with room for 3 transformer plugs without blocking outlets covers computers and all peripherals
- Long 8 foot AC line cable with space-saving angle input plug conveniently reaches distant outlets
- Lighted power switch with integrated 15 amp circuit breaker offers power control and overload protection
- Integrated child-safety sliding outlet covers safely seal off all unused outlets
- Diagnostic LEDs confirm outlet grounding and surge suppression status
- Attractive white suppressor housing with keyhole mounting tabs allow versatile placement options
- $75,000 Ultimate Lifetime Insurance (U.S., Canada, and Puerto Rico only)
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 1440 J |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Nominal current output | 15 A |
| Clamping voltage | 150 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 95.7" (2.43 m) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Features | |
| Country of origin | China |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | 40 dB |
| Response time | 0.000001 ms |
| On/off switch | Yes |
| Material | Plastic |
| Product colour | Gray |
| Wall mountable | Yes |
| Technical details | |
| Cable colour | Gray |
| Output power description | 1800 W |
| Weight (imperial) | 1.8 lbs |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 28.2 oz (800 g) |
| Cable length | 95.7" (2.43 m) |
| Width | 9.55" (242.6 mm) |
| Depth | 1.51" (38.4 mm) |
| Height | 4.86" (123.4 mm) |
| Certificates | |
| Certification | UL1449/UL1363/cUL/IEEE 587 A&B |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 31.7 oz (900 g) |
| Package width | 7.4" (188 mm) |
| Package depth | 2" (50.8 mm) |
| Package height | 12.3" (312.4 mm) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 31.2" (792.5 mm) |
| Master (outer) case length | 11.4" (289.6 mm) |
| Master (outer) case height | 12.4" (315 mm) |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332097436 |
| Master (outer) case gross weight | 40.3 lbs (18.3 kg) |