Tripp Lite TLP825 surge protector Gray 8 AC outlet(s) 120 V 300" (7.62 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: TLP825
- EAN: 0113659191842 0521375972629 03 ...5972629 0373321382484more
Offer details
Related Products
Description
- 1440 joules AC surge suppression shields equipment from the strongest surges and line noise
- 8 AC outlets with 3 transformer plug outlet that doesn't block remaining outlets
- 25 foot AC line cable conveniently reaches distant outlets
- Built-in power switch with integrated 15 amp circuit breaker offers power control and overload protection over all outlets
- Fail-safe thermal fusing protects against fire and other damage in the event of an extreme, extended overvoltage or surge condition
- Diagnostic LEDs confirm outlet grounding and surge suppression status
- Integrated child safety outlet covers - safely seal off unused outlet
- Attractive white housing with keyhole mounting slots allow versatile placement options
- UL1449 3rd Edition Rated, UL1363 (Power Tap), cUL (Canada)
- Exceeds IEEE 587 category A & B surge suppression specifications
- $75,000 Ultimate Lifetime connected equipment insurance ((U.S., Canada, and Puerto Rico only)
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 1440 J |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Peak power | 1800 W |
| Nominal current output | 15 A |
| Clamping voltage | 150 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 300" (7.62 m) |
| Features | |
| Country of origin | China |
| EMI/RFI noise filtering | 40 dB |
| On/off switch | Yes |
| Material | Plastic |
| Product colour | Gray |
| Technical details | |
| Weight (imperial) | 1.8 lbs |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.46 lbs (1.57 kg) |
| Cable length | 300" (7.62 m) |
| Width | 9.55" (242.6 mm) |
| Depth | 1.51" (38.4 mm) |
| Height | 4.86" (123.4 mm) |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.7 lbs (1.68 kg) |
| Package width | 4.1" (104.1 mm) |
| Package depth | 5.2" (132.1 mm) |
| Package height | 12.4" (315 mm) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 13.1" (332.7 mm) |
| Master (outer) case length | 13.1" (332.7 mm) |
| Master (outer) case height | 10.9" (276.9 mm) |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332138245 |
| Master (outer) case gross weight | 22.7 lbs (10.3 kg) |