Tripp Lite TLP1008TELTV surge protector Black 10 AC outlet(s) 120 V 94.5" (2.4 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: TLP1008TELTV
- EAN: 0172302770018 0777786386818 01 ...6386818 0163120466528more
Offer details
Related Products
Description
- 10 outlets with child safety covers
- 8-ft. cord with space-saving right-angle plug
- Built-in RJ11 jacks prevent surges from damaging your modem/fax/phone equipment; - built-in splitter protects two devices sharing a single line; 6-ft. telephone cord included
- Built-in 2.2GHz gold coax jacks prevent surges from damaging your cable/satellite equipment; 6-ft gold coax cable included
- Surge suppression rating: 3345 joule protection
- EMI/RFI noise filtering
- 15 amp resettable circuit breaker
- Diagnostic LEDs confirm suppressor "protection present" (green) and "grounded" (red) status
- Includes full normal mode (H-N) and common mode (N-G/H-G) line surge suppression
- Can accommodate up to 4 transformers without blocking remaining outlets
- Keyhole supports for wall mounting
- $150,000 Ultimate Lifetime Insurance (U.S., Canada, and Puerto Rico only) covers connected equipment
- Failsafe shutdown mode
- Lighted power switch
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 3345 J |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Peak power | 1800 W |
| Nominal current output | 15 A |
| Clamping voltage | 150 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 94.5" (2.4 m) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| RJ-11 ports quantity | 3 |
| Features | |
| Country of origin | China |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | 40 dB |
| Surge protection features | Coax, Modem, Telephone |
| On/off switch | Yes |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Technical details | |
| Housing colour | Black |
| Cable colour | Black |
| Weight (imperial) | 2.2 lbs |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 32.5 oz (920 g) |
| Cable length | 94.5" (2.4 m) |
| Width | 5.3" (134.6 mm) |
| Depth | 1.8" (45.7 mm) |
| Height | 11.8" (299.7 mm) |
| Certificates | |
| Certification | UL1449/UL1363/UL1363/UL497A/FCC Part 68/cUL/IEEE 587 A&B |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.69 lbs (1.22 kg) |
| Package width | 2.5" (63.5 mm) |
| Package depth | 8.2" (208.3 mm) |
| Package height | 14.4" (365.8 mm) |
| Packaging content | |
| Cables included | Coaxial, Phone (RJ-11) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 8.9" (226.1 mm) |
| Master (outer) case length | 14.5" (368.3 mm) |
| Master (outer) case height | 15" (381 mm) |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332119077 |
| Master (outer) case gross weight | 17.3 lbs (7.85 kg) |