Tripp Lite UR050-001-24G USB cable USB 2.0 11.8" (0.3 m) USB A Micro-USB B Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: UR050-001-24G
- EAN: 0037332186140 0373321861408
Offer details
Trade Prices
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| Country of origin | China |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Cable length | 11.8" (0.3 m) |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 11.8" (0.3 m) |
| Package width | 7" (177.8 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 9" (228.6 mm) |
| Package weight | 1.41 oz (40 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 7" (177.8 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 9" (228.6 mm) |
| Package weight | 1.41 oz (40 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332186147 |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case gross weight | 5.6 lbs (2.54 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 9.1" (231.1 mm) |
| Master (outer) case length | 10.8" (274.3 mm) |
| Master (outer) case height | 6.3" (160 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332186147 |