Tripp Lite U280-005-ST charging station organizer Desktop mounted Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U280-005-ST
- EAN: 0037332199584
Offer details
Trade Prices
Description
The U280-005-ST features five USB-A ports, each capable of delivering up to 5V, 2.4A, which is enough for charging even battery-intensive devices like the Apple® iPad®. In addition, this charging station doubles as a storage unit by providing space to neatly organize cabling while your devices charge. When not in use, cables can be stored in the compartment and kept out of the way. The included adjustable brackets accommodate the number and size of the devices being charged.
To charge your USB devices, simply connect the five-foot power cord’s NEMA 1-15P plug to an AC power outlet, and connect your devices to the available USB ports. The unit protects against overheating, overcurrent and overcharging—in fact, it stops charging as soon as your devices’ batteries are at full capacity. It also complies with USB Battery Charging (BC) Specification 1.2. The brackets and power supply store conveniently in the charging station when not in use.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Type | Desktop mounted |
| Number of devices supported | 5 |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Certification | RoHS |
| Operating principle | Contact |
| Suitable for use in country/location | United States |
| Placement | Table |
| Power | |
| Output current | 4 A |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 1.5 A |
| Weight & dimensions | |
| Width | 4.92" (125 mm) |
| Depth | 2.6" (66 mm) |
| Height | 6.61" (168 mm) |
| Weight | 24 oz (680 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 6" (152.4 mm) |
| Package weight | 32.8 oz (930 g) |
| Package height | 2.7" (68.6 mm) |
| Package depth | 10.1" (256.5 mm) |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 14.6" (370.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 20.1 lbs (9.12 kg) |
| Master (outer) case length | 13" (330.2 mm) |
| Master (outer) case height | 11.1" (281.9 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332199581 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 14.6" (370.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 20.1 lbs (9.12 kg) |
| Master (outer) case length | 13" (330.2 mm) |
| Master (outer) case height | 11.1" (281.9 mm) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332199581 |