| Power |
|---|
| Output voltage regulation | 5% |
| Output power | 475 W |
| Input operation voltage (min) | 159 V |
| Input operation voltage (max) | 230 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 340 J |
| Maximum current | 2.4 A |
| Efficiency | 97% |
| Output power capacity | 0.8 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Ports & interfaces |
|---|
| Cable length | 7.87" (0.2 m) |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Performance |
|---|
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Number of input phases | 1 |
| LED indicators | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Surge protection features | Telephone |
| Power protection features | Under voltage |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features |
|---|
| Country of origin | China |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Output voltage regulation | 5% |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Number of input phases | 1 |
| Output power | 475 W |
| Input operation voltage (min) | 159 V |
| Input operation voltage (max) | 230 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 340 J |
| Maximum current | 2.4 A |
| Efficiency | 97% |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Surge protection features | Telephone |
| Power protection features | Under voltage |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 0.8 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Battery |
|---|
| Battery recharge time | 4.5 h |
| Typical backup time at half load | 11.5 min |
| Typical backup time at full load | 3.5 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Design |
|---|
| Country of origin | China |
| Rack capacity | 2U |
| Form factor | Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | UL1778, CE, GOST, SASO, IRAM |
| Cable length | 7.87" (0.2 m) |
| Housing material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Technical details |
|---|
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates |
|---|
| Certification | UL1778, CE, GOST, SASO, IRAM |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions |
|---|
| Package width | 7.5" (190.5 mm) |
| Package depth | 13.7" (348 mm) |
| Package height | 9.7" (246.4 mm) |
| Weight | 19.5 lbs (8.85 kg) |
| Width | 5.25" (133.4 mm) |
| Package weight | 21.9 lbs (9.94 kg) |
| Height | 10.7" (273 mm) |
| Depth | 7.5" (190.5 mm) |
| Packaging data |
|---|
| Package width | 7.5" (190.5 mm) |
| Package depth | 13.7" (348 mm) |
| Package height | 9.7" (246.4 mm) |
| Package weight | 21.9 lbs (9.94 kg) |
| Logistics data |
|---|
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 2 pc(s) |
| Master (outer) case width | 11" (279.4 mm) |
| Master (outer) case length | 16.6" (421.6 mm) |
| Master (outer) case height | 14.9" (378.5 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 43.9 lbs (19.9 kg) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332120967 |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |