Tripp Lite OMNIVS1500XL uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1.5 kVA 940 W 8 AC outlet(s)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: OMNIVS1500XL
- EAN: 0373321197354
Offer details
Related Products
Description
- OMNIVS1500XL Uninterruptible Power Supply offers voltage regulation, surge suppression and long lasting battery support
- Supports entry level PCs up to 75 minutes during blackouts to enable shutdown without data loss
- Regulates brownouts as low as 75V and overvoltages to 147V back to usable 120V nominal levels without using battery power
- 6 UPS battery supported outlets, plus 2 additional surge suppression-only outlets
- USB port and cable enables UPS monitoring and unattended shutdown in the case of extended power failure
- Data line surge suppression protects standard dialup/DSL or Ethernet line connection
- Built-in audible alarm and 5 front panel LEDs indicate status of line power, battery power, battery low/replace, voltage regulation and overload
- 1500VA power handling ability supports a variety of sensitive electronic equipment
- 4.5 minutes full load runtime (1500VA), 13 minutes half load runtime (750VA)
- Runtime is expandable with the addition of external battery packs
- Supports hot swappable battery replacement via built-in access panel
- Optional PDUB15 bypass PDU enables hot-swappable UPS replacement with no disruption to connected equipment
- $200,000 Ultimate Lifetime Insurance (U.S., Canada, and Puerto Rico only)
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output power | 940 W |
| Input operation voltage (min) | 75 V |
| Input operation voltage (max) | 147 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 690 J |
| Maximum current | 12 A |
| Efficiency | 90% |
| Output power capacity | 1.5 kVA |
| Input frequency | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Performance | |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Number of input phases | 1 |
| LED indicators | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Country of origin | Vietnam |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Number of input phases | 1 |
| Output power | 940 W |
| Input operation voltage (min) | 75 V |
| Input operation voltage (max) | 147 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 690 J |
| Maximum current | 12 A |
| Efficiency | 90% |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 1.5 kVA |
| Input frequency | 60 Hz |
| Battery | |
| Battery recharge time | 4.5 h |
| Typical backup time at half load | 13 min |
| Typical backup time at full load | 4.5 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Design | |
| Country of origin | Vietnam |
| Form factor | Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Cooling type | Active |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 10.7" (271.8 mm) |
| Package depth | 10.6" (269.2 mm) |
| Package height | 11.7" (297.2 mm) |
| Weight | 32.2 lbs (14.6 kg) |
| Width | 7.25" (184.2 mm) |
| Package weight | 33.3 lbs (15.1 kg) |
| Height | 7.5" (190.5 mm) |
| Depth | 7.5" (190.5 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 10.7" (271.8 mm) |
| Package depth | 10.6" (269.2 mm) |
| Package height | 11.7" (297.2 mm) |
| Package weight | 33.3 lbs (15.1 kg) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Vietnam |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 10.7" (271.8 mm) |
| Master (outer) case length | 10.6" (269.2 mm) |
| Master (outer) case height | 15.5" (393.7 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 30.6 lbs (13.9 kg) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 28 lbs |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 0 - 95% |