Tripp Lite SMART1500LCDT uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1.5 kVA 900 W 10 AC outlet(s)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SMART1500LCDT
- EAN: 0072090507011 0373321741090
Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
- SMART1500LCDT line interactive UPS offers network-grade voltage regulation, surge suppression and long lasting battery support
- 10 built-in NEMA 5-15R outlets, 5 with UPS and surge suppression for vital components and 5 additional outlets with surge-only protection for devices not requiring battery support
- NEMA 5-15P input plug; 6ft / 1.8m line cord
- Maintains operation of connected equipment to prevent data loss, equipment damage and downtime associated with power failures and severe voltage fluctuations
- Line Interactive Automatic Voltage Regulation / AVR circuits continuously correct brownouts and overvoltages from 92 to 150V without using battery power
- Network-grade AC surge suppression protects equipment from damage and performance problems resulting from transient surges
- Offers 10 minutes runtime at 50% load (450 watts)
- Supports an entry level desktop system with LCD screen for up to 90 minutes during power failures (75 watts)
- LCD display continuously reports operating mode and battery charge level, plus additional UPS and site power data, such as input & output voltage, frequency, load percentage, load watts, battery voltage and estimated runtime in minutes
- HID-compliant USB interface also enables automatic integration with built-in power management and auto shutdown features of Windows and Mac OSX
- Built-in data line surge suppression offers protection for equipment with single-line dialup or network ethernet connection, plus one set of coax jacks for CATV / broadcast line protection
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output power | 900 W |
| Input operation voltage (min) | 120 V |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 24 V |
| Surge energy rating | 650 J |
| Efficiency | 95% |
| Output power capacity | 1.5 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 1-15P |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Performance | |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Response time | 2 ms |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Surge protection features | Coax, Network |
| Power protection features | Over voltage, Under voltage |
| Features | |
| Country of origin | Vietnam |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Response time | 2 ms |
| Output power | 900 W |
| Input operation voltage (min) | 120 V |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 24 V |
| Surge energy rating | 650 J |
| Efficiency | 95% |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Surge protection features | Coax, Network |
| Power protection features | Over voltage, Under voltage |
| Output power capacity | 1.5 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Battery | |
| Battery recharge time | 8 h |
| Typical backup time at half load | 10 min |
| Typical backup time at full load | 1.6 min |
| Design | |
| Country of origin | Vietnam |
| Form factor | Tower |
| Product colour | Black |
| Cooling type | Active |
| Certification | UL1778, CSA, NOM, FCC-15 A (EMI) |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Display type | LCD |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Certificates | |
| Certification | UL1778, CSA, NOM, FCC-15 A (EMI) |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 9" (228.6 mm) |
| Package depth | 19.3" (490.2 mm) |
| Package height | 11.1" (281.9 mm) |
| Weight | 25.4 lbs (11.5 kg) |
| Width | 5.75" (146.1 mm) |
| Package weight | 28 lbs (12.7 kg) |
| Height | 8" (203.2 mm) |
| Depth | 15.6" (396.2 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 9" (228.6 mm) |
| Package depth | 19.3" (490.2 mm) |
| Package height | 11.1" (281.9 mm) |
| Package weight | 28 lbs (12.7 kg) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Vietnam |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 9" (228.6 mm) |
| Master (outer) case length | 19.3" (490.2 mm) |
| Master (outer) case height | 11.1" (281.9 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 28 lbs (12.7 kg) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 00037332174109 |