Tripp Lite U223-010-INT interface hub USB 2.0 Mini-B 480 Mbit/s Black
- Brand: Eaton
- Category:
- SKU: U223-010-INT
- EAN: 0037332269713
Offer details
Description
This USB hub with a sturdy plastic housing connects 10 USB devices, such as external hard drives, printers, keyboards/mice, MP3 players and barcode scanners, to your PC, laptop or other device with a USB-A port. The hub supports USB 2.0 data transfer rates up to 480 Mbps and is backward compatible with USB 1.1 devices. It provides easy-to-access USB ports to computers stored in cabinets, behind furniture or other hard-to-reach locations.
Plug-and-Play Hub Is Convenient to Use All Over the World
The U223-010-INT requires no software to download and install. It connects to a host computer with the included USB-A to USB-B cable and draws power through the included external power supply. A blue LED indicates the unit is receiving power. Four included international plug adapters (North America, United Kingdom, Europe and Australia) ensure you can use this hub almost anywhere.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB 2.0 Mini-B |
| Hub interfaces | USB 2.0 |
| USB 2.0 ports quantity | 10 |
| Ports quantity | 10 |
| Cable length | 59.1" (1.5 m) |
| Features | |
| Country of origin | Vietnam |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 59.1" (1.5 m) |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Host interface | USB 2.0 Mini-B |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Power | |
| Input current | 1.5 A |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 4 A |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply type | AC |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Vietnam |
| Operating temperature (T-T) | 32 - 113 °F |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), REACH, RoHS, WEEE |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.17 oz (90 g) |
| Width | 1.31" (33.3 mm) |
| Depth | 0.63" (16 mm) |
| Height | 8.74" (222.1 mm) |
| Package width | 9" (228.6 mm) |
| Package depth | 3.2" (81.3 mm) |
| Package height | 2.1" (53.3 mm) |
| Package weight | 15.9 oz (450 g) |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 9" (228.6 mm) |
| Package depth | 3.2" (81.3 mm) |
| Package height | 2.1" (53.3 mm) |
| Package weight | 15.9 oz (450 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Performance | |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090 |
| Packaging content | |
| Included power plug types | AU, EU, NA, UK |
| Cables included | Mini-USB |
| AC adapter included | Yes |
| Package type | Box |
| Design | |
| Country of origin | Vietnam |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 59.1" (1.5 m) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 32 - 113 °F |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Maximum operating temperature | 45 °C |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 18.7" (475 mm) |
| Master (outer) case length | 11.5" (292.1 mm) |
| Master (outer) case height | 7.2" (182.9 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 19.8 lbs (8.98 kg) |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090 |