Tripp Lite U360-004-MINI interface hub 5000 Mbit/s Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U360-004-MINI
- EAN: 0037332184726 5057103004553 03 ...3004553 0373321847266more
Offer details
Trade Prices
Description
Small, portable design allows the hub to travel easily, and built-in cable eliminates the need to carry a separate cable for attachment to laptops and tablets. Needed power comes from the attached computer. No need for external power adapter. Plug-n-Play...no drivers or software required. Works with all Windows and macOS operating systems.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Ports quantity | 4 |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.47 oz (70 g) |
| Width | 3.5" (88.9 mm) |
| Depth | 2.25" (57.2 mm) |
| Height | 0.748" (19 mm) |
| Package width | 3.9" (99.1 mm) |
| Package depth | 1.2" (30.5 mm) |
| Package height | 5.5" (139.7 mm) |
| Package weight | 3.88 oz (110 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 3.9" (99.1 mm) |
| Package depth | 1.2" (30.5 mm) |
| Package height | 5.5" (139.7 mm) |
| Package weight | 3.88 oz (110 g) |
| Performance | |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 12.2" (309.9 mm) |
| Master (outer) case length | 10.6" (269.2 mm) |
| Master (outer) case height | 12.6" (320 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 14.3 lbs (6.49 kg) |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332184723 |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |