Tripp Lite BP24V70-3U UPS battery 24 V
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: BP24V70-3U
- EAN: 0037332123305 0373321233052 50 ...1233052 5052182406083more
Offer details
Trade Prices
Description
Compatible with OMNIVS1500XL, OMNIVSINT1500XL, SMART750RMXL2U, SMART750XLA, SU750RTXL2U, SU750XL, SU1000RTXL2UA, SU1000XLA, SUINT1000RTXL2UA and other UPS systems that specify the use of this battery pack.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Battery voltage | 24 V |
| Battery life | 6 year(s) |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Tripp Lite OMNIVS1500XL, OMNIVSINT1500XL, SMART750RMXL2U, SMART750XLA, SU750RTXL2U, SU750RTXLCD2U, SU750XL, SU1000RTXL2UA, SU1000RTXLCD2U, SU1000XLA, SU1000XLCD, SUINT1000RTXL2UA |
| Country of origin | Taiwan |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 138.9 lbs (63 kg) |
| Width | 17.5" (444.5 mm) |
| Height | 5.25" (133.4 mm) |
| Depth | 25" (635 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 23" (584.2 mm) |
| Package height | 12" (304.8 mm) |
| Package depth | 32.5" (825.5 mm) |
| Package weight | 175 lbs (79.4 kg) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 23" (584.2 mm) |
| Master (outer) case length | 32.5" (825.5 mm) |
| Master (outer) case height | 12" (304.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 175 lbs (79.4 kg) |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Country of origin | Taiwan |