Tripp Lite BP24V28-2U UPS battery 24 V
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: BP24V28-2U
- EAN: 0373321233298 0037332123329
Offer details
Description
Compatible with SMART750RMXL2U, SU750RTXL2U, SU1000RTXL2UA, SUINT1000RTXL2UA and other UPS systems that specify the use of this battery pack.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Battery voltage | 24 V |
| Battery life | 6 year(s) |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Tripp Lite OMNIVS1500XL, OMNIVSINT1500XL, SMART750RMXL2U, SMART750XLA, SU750RTXL2U, SU750RTXLCD2U, SU750XL, SU1000RTXL2UA, SU1000RTXLCD2U, SU1000XLA, SU1000XLCD, SUINT1000RTXL2UA |
| Country of origin | Taiwan |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 53.8 lbs (24.4 kg) |
| Width | 17.5" (444.5 mm) |
| Height | 3.5" (88.9 mm) |
| Depth | 14" (355.6 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 23.4" (594.4 mm) |
| Package height | 8.9" (226.1 mm) |
| Package depth | 19.8" (502.9 mm) |
| Package weight | 63.5 lbs (28.8 kg) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 23.4" (594.4 mm) |
| Master (outer) case length | 19.8" (502.9 mm) |
| Master (outer) case height | 8.9" (226.1 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 63.5 lbs (28.8 kg) |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Country of origin | Taiwan |