Tripp Lite DWT1327S TV mount/stand 27" Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: DWT1327S
- EAN: 0037332183576 0373321835768 06 ...1835768 0617407444551more
Offer details
Trade Prices
Description
Specifications
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 13" |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 2.95 x 2.95" (75 x 75 mm) |
| Maximum VESA mount | 3.94 x 3.94" (100 x 100 mm) |
| Maximum screen size | 27" |
| Maximum weight capacity | 86 lbs (39 kg) |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 7.72" (196.1 mm) |
| Depth | 1.6" (40.6 mm) |
| Height | 4.72" (119.9 mm) |
| Weight | 14.5 oz (410 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 4.8" (121.9 mm) |
| Package depth | 5.2" (132.1 mm) |
| Package height | 1" (25.4 mm) |
| Package weight | 14.5 oz (410 g) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 11.1" (281.9 mm) |
| Master (outer) case length | 20.6" (523.2 mm) |
| Master (outer) case height | 9" (228.6 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 45 lbs (20.4 kg) |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332183573 |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
| Country of origin | China |