Tripp Lite SU3000RTXLCD2U uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3 kVA 2700 W 7 AC outlet(s)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SU3000RTXLCD2U
- EAN: 0373321801008
Offer details
Related Products
Description
- Tripp Lite SU3000RTXLCD2U high performance 3000VA / 3kVA / 2700W on-line, double-conversion 2U rackmount UPS is ideal for all critical voice, data, medical and industrial IT applications
- Selectable 100/110/120/127V 50/60Hz input / output compatibility
- NEMA L5-30P input, 4 NEMA 5-15/20R, 4 5-15R & 1 L5-30R outlets
- Two switched 4-outlet load banks support remote reboot or programmable load shedding options
- Supports 2% output voltage regulation with zero transfer time in online, double conversion mode
- High 99% efficiency operation is available using the Economy mode option for reduced power consumption and lower BTU emissions
- Economy mode is schedulable via PowerAlert UPS management software for daily or weekly hours of operation for precision output during peak hours and high efficiency, low BTU operation during off-peak times
- 11.3 minutes runtime at 50% load (1350W) and 4.1 minutes at 100% load (2700W) using internal batteries
- BP72V15-2U (limit 1), BP72V18-2US (no limit) or BP72V28RT3U (no limit) external battery packs available (some configurations require Tripp Lite's External Battery Configuration Software)
- LCD interface reports operating mode plus 9 selectable screens of UPS data (Load percentage, kW & kVA, Power factor, Input voltage & frequency, Output voltage & frequency, Battery voltage and charge percentage, Minutes runtime, Capacity remaining and Kw/hr. consumption)
- LCD interface also supports 16 screens of UPS configuration and setup options
- 4 post installation hardware included, Optional 2POSTRMKITWM enables 2 post rack installation
- Electronic bypass maintains utility output during a variety of UPS fault conditions
- Battery independent restart ensures automatic UPS power-up without user interaction after lengthy power outages, even when batteries are expired and require replacement
- Frequency regulation / conversion mode offers generator-compatible frequency correction or conversion of frequency from 50 to 60Hz or 60 to 50Hz
- Built-in USB, RS-232, contact-closure and optional SNMPWEBCARD accessory monitoring options
- HID-compliant USB interface enables integration with built-in power management and auto shutdown features of Windows and Mac OS X
- Included PowerAlert UPS management software
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output voltage regulation | 2% |
| Output power | 2700 W |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 127 V |
| Output operation voltage (min) | 100 V |
| Output operation voltage (max) | 127 V |
| Surge energy rating | 570 J |
| Maximum current | 24 A |
| Efficiency | 99% |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Power factor | 0.9 |
| Crest factor | 3:1 |
| Output power capacity | 3 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| AC outlets quantity | 7 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–20R, NEMA L5-30R |
| Power plug | NEMA L5-30P |
| Battery | |
| Battery type | BP72V15-2U, BP72V28RT-3U, BP72V18-2US |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Typical backup time at half load | 13.9 min |
| Typical backup time at full load | 4.8 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Performance | |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Number of input phases | 1 |
| LED indicators | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Noise level | 50 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Output voltage regulation | 2% |
| Number of input phases | 1 |
| Output power | 2700 W |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 127 V |
| Output operation voltage (min) | 100 V |
| Output operation voltage (max) | 127 V |
| Surge energy rating | 570 J |
| Maximum current | 24 A |
| Efficiency | 99% |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Power factor | 0.9 |
| Noise level | 50 dB |
| Crest factor | 3:1 |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 3 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Rack capacity | 2U |
| Form factor | Rackmount |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Cooling type | Active |
| Certification | UL1778 CSA FCC |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| Housing material | Steel |
| Display type | LCD |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | UL1778 CSA FCC |
| Compliance certificates | RoHS |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 24.1" (612.1 mm) |
| Package depth | 39.5" (1003.3 mm) |
| Package height | 9.1" (231.1 mm) |
| Weight | 70.5 lbs (32 kg) |
| Width | 17.3" (439.4 mm) |
| Package weight | 91.9 lbs (41.7 kg) |
| Height | 3.4" (86.4 mm) |
| Depth | 25.5" (647.7 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 24.1" (612.1 mm) |
| Package depth | 39.5" (1003.3 mm) |
| Package height | 9.1" (231.1 mm) |
| Package weight | 91.9 lbs (41.7 kg) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 24.1" (612.1 mm) |
| Master (outer) case length | 39.5" (1003.3 mm) |
| Master (outer) case height | 9.1" (231.1 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 91.9 lbs (41.7 kg) |
| Other features | |
| Battery type | BP72V15-2U, BP72V28RT-3U, BP72V18-2US |
| Output connections | 4 x 5-15R & 4 x 5-15/20R &1 x L5-30R |
| Nominal output voltage | 120 V |
| Nominal input voltage | 120 V |