Tripp Lite SU2200RTXLCD2U uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 2.2 kVA 1800 W 7 AC outlet(s)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SU2200RTXLCD2U
- EAN: 0037332248534 0373321689552
Offer details
Description
- Tripp Lite SU2200RTXLCD2U 2200VA / 2.2kVA / 1800W on-line, double-conversion 2U rack / tower UPS
- Transformerless, IGBT technology
- Selectable 100/110/120/127V output (120V factory preset)
- NEMA 5-20P input, 6 NEMA 5-15/20R and 1 L5-20R outlets
- Two switched 3-outlet load banks support remote reboot or programmable load shedding options
- Supports 2% output voltage regulation and zero transfer time in double conversion mode
- Economy mode option offers enhanced efficiency, reduced power consumption and lower BTU emissions
- 12 minutes runtime at 50% load (900W) and 4 minutes at 100% load (1800W) with internal batteries
- BP48V24-2U (limit 1), BP48V60RT-3U (multi-pack compatible) and BP48V27-2US (multi-pack compatible) external battery packs available (some configurations require Tripp Lite External Battery Configuration Software)
- LCD interface reports operating mode plus 9 selectable screens of UPS data (Load % & kW, Load % & kVA, Power factor, Input volts & Hz, Output volts & Hz, Battery volts and charge %, Minutes runtime, Capacity remaining, Kw/hr. consumption)
- LCD interface also supports 16 screens of UPS configuration and setup options
- 4 post installation hardware included, Optional 2POSTRMKITWM enables 2 post rack installation, Optional 2-9USTAND enables tower placement
- Single line TEL / Network surge suppression
- Electronic bypass maintains utility output during a variety of UPS fault conditions
- Battery independent restart ensures automatic UPS power-up without user interaction after lengthy power outages, even when batteries are expired and require replacement
- Frequency regulation / conversion mode offers generator-compatible frequency correction or conversion of frequency from 50 to 60Hz or 60 to 50Hz
- USB, RS-232, contact-closure and optional SNMPWEBCARD accessory monitoring options
- HID-compliant USB interface enables integration with built-in power management and auto shutdown features of Windows and Mac OS X
- Included PowerAlert UPS monitoring software
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output power | 1800 W |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 127 V |
| Output operation voltage (min) | 100 V |
| Output operation voltage (max) | 127 V |
| Surge energy rating | 570 J |
| Maximum current | 16 A |
| Power factor | 0.82 |
| Crest factor | 3:1 |
| Output power capacity | 2.2 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| AC outlets quantity | 7 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R, NEMA 5–20R, NEMA L5-20R |
| Power plug | NEMA 5-20P |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Modem (RJ-11) ports | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| LED indicators | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Noise level | 50 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Output power | 1800 W |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 127 V |
| Output operation voltage (min) | 100 V |
| Output operation voltage (max) | 127 V |
| Surge energy rating | 570 J |
| Maximum current | 16 A |
| Surge protection | Yes |
| Power factor | 0.82 |
| Noise level | 50 dB |
| Crest factor | 3:1 |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 2.2 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Battery | |
| Typical backup time at half load | 12 min |
| Typical backup time at full load | 4 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Rack capacity | 2U |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Cooling type | Active |
| Certification | UL1778, CSA, FCC |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| Display type | LCD |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | UL1778, CSA, FCC |
| Compliance certificates | RoHS |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 23.2" (589.3 mm) |
| Package depth | 19.3" (490.2 mm) |
| Package height | 9.1" (231.1 mm) |
| Weight | 48.5 lbs (22 kg) |
| Width | 17.5" (444.5 mm) |
| Package weight | 64.2 lbs (29.1 kg) |
| Height | 3.5" (88.9 mm) |
| Depth | 19" (482.6 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 23.2" (589.3 mm) |
| Package depth | 19.3" (490.2 mm) |
| Package height | 9.1" (231.1 mm) |
| Bundled software | PowerAlert |
| Package weight | 64.2 lbs (29.1 kg) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 23.2" (589.3 mm) |
| Master (outer) case length | 19.3" (490.2 mm) |
| Master (outer) case height | 9.1" (231.1 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 64.2 lbs (29.1 kg) |
| Packaging content | |
| Bundled software | PowerAlert |