Tripp Lite SM2200RMDVTAA uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 2.2 kVA 1920 W 8 AC outlet(s)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SM2200RMDVTAA
- EAN: 0373321563104
Offer details
Description
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output power | 1920 W |
| Input operation voltage (min) | 120 V |
| Input operation voltage (max) | 230 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 340 J |
| Maximum current | 20 A |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Output power capacity | 2.2 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| USB port | Yes |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R, NEMA 5–20R |
| Power plug | C20 coupler |
| Battery | |
| Battery type | RBC49-DV |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 4.5 h |
| Typical backup time at half load | 30 min |
| Typical backup time at full load | 12 min |
| Performance | |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Pure sine |
| LED indicators | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Country of origin | Taiwan |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Pure sine |
| Output power | 1920 W |
| Input operation voltage (min) | 120 V |
| Input operation voltage (max) | 230 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 340 J |
| Maximum current | 20 A |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 2.2 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Design | |
| Country of origin | Taiwan |
| Rack capacity | 3U |
| Form factor | Rackmount |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | UL1778 TAA |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Certificates | |
| Certification | UL1778 TAA |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 30" (762 mm) |
| Package depth | 30" (762 mm) |
| Package height | 12" (304.8 mm) |
| Weight | 104.3 lbs (47.3 kg) |
| Width | 17.7" (450.8 mm) |
| Package weight | 160.1 lbs (72.6 kg) |
| Height | 5.25" (133.4 mm) |
| Depth | 25.3" (641.4 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 30" (762 mm) |
| Package depth | 30" (762 mm) |
| Package height | 12" (304.8 mm) |
| Package weight | 160.1 lbs (72.6 kg) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Taiwan |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 30" (762 mm) |
| Master (outer) case length | 30" (762 mm) |
| Master (outer) case height | 12" (304.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 160.1 lbs (72.6 kg) |
| Other features | |
| Interface | USB |
| Battery type | RBC49-DV |
| Nominal output voltage | 120 V |
| Nominal input voltage | 120 V |