Tripp Lite SU5000RT4U uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 5 kVA 3800 W 12 AC outlet(s)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SU5000RT4U
- EAN: 0037332126481 0373321264810 00 ...1264810 0033585220761more
Offer details
Description
- True on-line, double-conversion UPS provides pure, full-time sine wave AC output free of surges, voltage fluctuations and line noise
- 5000VA/3800 watt output power capacity with dual voltage output of 208/120 or 240/120V
- 4U all-in-one high power density housing supports rackmount installation in only 4 rack spaces
- Dual conversion UPS actively converts raw input from AC to DC, then back to perfect sine wave AC output with enhanced protection from harmonic distortion, fast electrical impulses and other hard-to-solve power problems not addressed by other UPS types
- Input cord and outlets are mounted on a detachable backplate with manual bypass switch to enable hot-swappable UPS replacement without powering off connected equipment
- Optional SUPDM56HW detachable backplate accessory enables hardwire input-output connections to the UPS
- Provides perfectly regulated, sine wave output power free of line noise, transient surges and frequency variation for the most efficient operation of critical servers, networking and telecommunications equipment
- Maintains output within 3% of selected 208/120 or 240/120V nominal voltage during brownouts and overvoltages
- Supports connected equipment during blackouts for 14/6 minutes at half/full load levels, runtime is further expandable with optional external battery packs
- Some external battery configurations require the use of Tripp Lite's External Battery Configuration Software (see manual)
- Network interfaces support simultaneous communications via DB9 port, USB port and SNMPWEBCARD slot
- Included PowerAlert UPS monitoring software supports safe unattended shutdown, monitoring and control via local connected servers, plus any number of additional servers over IP
- Communication ports support on-battery, low-battery, power-restored, AC-voltage, DC-voltage, output current monitoring, battery charge current, battery capacity, AC line frequency, timed inverter shutoff, activate self-test and output power control
- Includes USB and DB9 serial ports. Built-in DB9 port offers both enhanced RS-232 enabled monitoring data, plus contact closure monitoring ability. HID-compliant USB interface enables integration with built-in power management and auto shutdown features of Windows and Mac OS X.
- Built-in Emergency Power Off (EPO) interface with cable
- Includes 12 built-in output receptacles (2 L6-30R, 2 L6-20R, 8 NEMA 5-15/20R)
- L14-30P split phase, 4 wire plug-in connection (featured on included detachable PDU). Optional SUPDM56HW hardwire input/output PDU available separately
- Front panel LEDs and LCD readout with scroll button enables visual confirmation of all major UPS functions and current site electrical conditions
- Front panel switches enable power on/off control, self-test and alarm cancel functions
- Included adjustable mounting rails support installation in 4 post 19-inch rack enclosures
- Optional 2-9USTAND set of tower stands supports upright tower installation
- Optional 2POSTRMKITHD accessory enables 2-post rackmount installation
- UPS ships fully assembled in full compliance with DOT regulations, no time consuming connection of internal batteries by user is required
- Fault tolerant electronic bypass maintains utility output during a variety of UPS fault conditions
- Detachable PDU with built-in manual bypass switch enables hot-swappable UPS replacement without powering off connected equipment
- $250,000 Ultimate Lifetime Insurance (U.S., Canada, and Puerto Rico only)
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output power | 3800 W |
| Input operation voltage (min) | 120 V |
| Input operation voltage (max) | 240 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 208 V |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Output power capacity | 5 kVA |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R, NEMA 5–20R, NEMA L6-20R, NEMA L6-30R |
| Power plug | NEMA L14-30P |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Performance | |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| LED indicators | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Output power | 3800 W |
| Input operation voltage (min) | 120 V |
| Input operation voltage (max) | 240 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 208 V |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 5 kVA |
| Battery | |
| Typical backup time at half load | 14 min |
| Typical backup time at full load | 6 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Design | |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | UL1778, CSA, NOM, FCC Part 15 Category A, ROHS |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | UL1778, CSA, NOM, FCC Part 15 Category A, ROHS |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 37" (940 mm) |
| Package depth | 23" (584 mm) |
| Package height | 13.3" (337 mm) |
| Package weight | 189.4 lbs (85.9 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 37" (940 mm) |
| Package depth | 23" (584 mm) |
| Package height | 13.3" (337 mm) |
| Package weight | 189.4 lbs (85.9 kg) |
| Other features | |
| Output connections | 8 x 5-15/20R 2 x L6-20R 2 x L6-30R |
| Input connection type | L14-30P |
| Mac compatibility | Yes |