Tripp Lite SmartOnline uninterruptible power supply (UPS) 16 kVA 14400 W 10 AC outlet(s)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SU16KRT8
- EAN: 0037332170200 0373321702008
Offer details
Description
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output voltage regulation | 4% |
| Output power factor | 0.9 |
| Output power | 14400 W |
| Input operation voltage (min) | 200 V |
| Input operation voltage (max) | 240 V |
| Output operation voltage (min) | 200 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Output power capacity | 16 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Performance | |
| Waveform | Sine |
| Number of input phases | 1 |
| LED indicators | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Noise level | 60 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Waveform | Sine |
| Output voltage regulation | 4% |
| Number of input phases | 1 |
| Output power factor | 0.9 |
| Output power | 14400 W |
| Input operation voltage (min) | 200 V |
| Input operation voltage (max) | 240 V |
| Output operation voltage (min) | 200 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Noise level | 60 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 16 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA L6-20R, NEMA L6-30R |
| Power plug | Terminal |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Battery | |
| Typical backup time at half load | 13.5 min |
| Typical backup time at full load | 5.5 min |
| Cold start | Yes |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Rack capacity | 12U |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Cooling type | Active |
| Certification | UL1778 FCC |
| Housing material | Steel |
| Display type | LCD |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Non-operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package dimensions (WxDxH) | 40.2 x 51 x 36" (1022 x 1295 x 914 mm) |
| Package width | 40.3" (1022.4 mm) |
| Package depth | 51" (1295.4 mm) |
| Package height | 36" (914.4 mm) |
| Package weight | 601 lbs (272.6 kg) |
| Certificates | |
| Certification | UL1778 FCC |
| Compliance certificates | RoHS |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 40.3" (1022.4 mm) |
| Package depth | 51" (1295.4 mm) |
| Package height | 36" (914.4 mm) |
| Width | 17.5" (445 mm) |
| Package weight | 601 lbs (272.6 kg) |
| Height | 5.16" (131 mm) |
| Depth | 25.8" (656 mm) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 40.3" (1022.4 mm) |
| Master (outer) case length | 51" (1295.4 mm) |
| Master (outer) case height | 36" (914.4 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 601 lbs (272.6 kg) |
| Other features | |
| Package dimensions (WxDxH) | 40.2 x 51 x 36" (1022 x 1295 x 914 mm) |
| Output connection type | 8 x L6-20R & 2 x L6-30R |