Tripp Lite SU3000XLCD uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3 kVA 2700 W 9 AC outlet(s)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SU3000XLCD
- EAN: 0373321588718
Offer details
Description
- Ideal for Protection of Mission-Critical Equipment
- True On-Line Operation with Pure Sine Wave Output and Zero Transfer Time
- Individually Controllable Outlets
- Reliable, Expandable Battery Backup
- High Power Factor and Highly Efficient Operation Reduces BTU Output
- AC and Tel/Ethernet Line Surge Suppression
- EMI/RFI Line Noise Filtering
- LCD Screen and Audible Alarm
- USB/DB9 Ports, SNMP Capability and Included PowerAlert Software
- Emergency Power Off (EPO) Capability
- Peace of Mind
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output voltage regulation | 4% |
| Output power factor | 0.9 |
| Output power | 2700 W |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 127 V |
| Output operation voltage (min) | 100 V |
| Output operation voltage (max) | 127 V |
| Surge energy rating | 570 J |
| Maximum current | 24 A |
| Efficiency | 94% |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Crest factor | 3:1 |
| Output power capacity | 3 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| AC outlets quantity | 9 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R, NEMA 5–20R, NEMA L5-30R |
| Power plug | NEMA L5-30P |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Performance | |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| LED indicators | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Surge protection features | Network |
| Power protection features | Over voltage, Under voltage |
| Noise level | 51.5 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Output voltage regulation | 4% |
| Output power factor | 0.9 |
| Output power | 2700 W |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 127 V |
| Output operation voltage (min) | 100 V |
| Output operation voltage (max) | 127 V |
| Surge energy rating | 570 J |
| Maximum current | 24 A |
| Efficiency | 94% |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Surge protection features | Network |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Power protection features | Over voltage, Under voltage |
| Noise level | 51.5 dB |
| Crest factor | 3:1 |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 3 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Battery | |
| Battery voltage | 72 V |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Typical backup time at half load | 13.2 min |
| Typical backup time at full load | 4.1 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Form factor | Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Cooling type | Active |
| Certification | UL1778 (USA) CSA (Canada) NOM (Mexico) FCC Part 15 A (EMI) |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| Built-in fan | Yes |
| Housing material | Steel |
| Display type | LCD |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | UL1778 (USA) CSA (Canada) NOM (Mexico) FCC Part 15 A (EMI) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Built-in fan | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 23.3" (591.8 mm) |
| Package depth | 12.6" (320 mm) |
| Package height | 14.7" (373.4 mm) |
| Weight | 70.5 lbs (32 kg) |
| Width | 9" (228.6 mm) |
| Package weight | 76.1 lbs (34.5 kg) |
| Height | 10.2" (259.1 mm) |
| Depth | 19.5" (495.3 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 23.3" (591.8 mm) |
| Package depth | 12.6" (320 mm) |
| Package height | 14.7" (373.4 mm) |
| Package weight | 76.1 lbs (34.5 kg) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 23.3" (591.8 mm) |
| Master (outer) case length | 12.6" (320 mm) |
| Master (outer) case height | 14.7" (373.4 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 76.1 lbs (34.5 kg) |
| Other features | |
| Output connection type | 8 x 5-15/20R & 1 x L5-30R |