Tripp Lite BP24V36-2US UPS battery 24 V
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: BP24V36-2US
- EAN: 0373321780846 0037332178084
Offer details
Description
Compatible with these UPS systems: SMART750RMXL2U, SU750RTXL2U, SU1000RTXL2UA, SUINT1000RTXL2UA and other UPS systems that specify the use of this battery pack.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Battery voltage | 24 V |
| Battery life | 6 year(s) |
| Product colour | Black |
| Compatibility | TrippLite SMART750RMXL2U, SU750RTXL2U, SU750RTXLCD2U, SU1000RTXL2UA, SU1000RTXLCD2U, SUINT1000RTXL2UA |
| Country of origin | Taiwan |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 59.3 lbs (26.9 kg) |
| Width | 17.3" (439.4 mm) |
| Height | 3.41" (86.6 mm) |
| Depth | 13.8" (351 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 22.9" (581.7 mm) |
| Package height | 9" (228.6 mm) |
| Package depth | 21.1" (535.9 mm) |
| Package weight | 72.1 lbs (32.7 kg) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 22.9" (581.7 mm) |
| Master (outer) case length | 21.1" (535.9 mm) |
| Master (outer) case height | 9" (228.6 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 72.1 lbs (32.7 kg) |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Country of origin | Taiwan |