Tripp Lite BP36V42-3U UPS battery 36 V
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: BP36V42-3U
- EAN: 0037332123312 0373321233120
Offer details
Trade Prices
Description
Compatible with SMART1000RMXL2U, SMART1200XLHG, SMART1500RMXL2UA, SMART1500RMXLN, SMART1500XL, SMX1200XLHG, SMX1500XLRT2U and other UPS systems that specify the use of this battery pack.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Battery voltage | 36 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Tripp Lite SMART1000RMXL2U, SMART1200XLHG, SMART1500RMXL2UA, SMART1500RMXLN, SMART1500XL, SMX1200XLHG, SMX1500XLRT2U |
| Country of origin | Taiwan |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 174.2 lbs (79 kg) |
| Width | 17.5" (444.5 mm) |
| Height | 5.25" (133.4 mm) |
| Depth | 25" (635 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 23" (584.2 mm) |
| Package height | 12" (304.8 mm) |
| Package depth | 33" (838.2 mm) |
| Package weight | 185 lbs (83.9 kg) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 23" (584.2 mm) |
| Master (outer) case length | 33" (838.2 mm) |
| Master (outer) case height | 12" (304.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 185 lbs (83.9 kg) |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Country of origin | Taiwan |