Tripp Lite BP72V15-2U UPS battery 72 V
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: BP72V15-2U
- EAN: 0373321243334 0037332124333
Offer details
Description
Compatible with SU3000RTXL2U, SU3000RTXL3U, SU3000RTXLCD3U, SU3000RTXR3U, SU3000RTXR3UHW, SU3000XL, SUINT3000RTXL2U, SUINT3000RTXL3U, SU3000LCD2UHV, SUINT3000LCD2U and other UPS systems that specify the use of this battery pack.
Offers extended-run UPS operation when used in conjunction with compatible 72V DC UPS systems
Includes heavy-gauge cabling with high-current DC connectors for simple installation
Included mounting brackets support rack-mount installation in 4-post racks using only 2 rack spaces (2U)
2POSTRMKITWM option supports balanced two-point center-mounting in 2-post equipment racks
2POSTRMKITWM option also enables wallmount installation
NOTE: LIMIT OF 1 BP72V15-2U PER UPS, SEE BP72V18-2US or BP72V28RT-3U FOR MULTI-PACK COMPATIBILITY
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Battery voltage | 72 V |
| Battery life | 6 year(s) |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Tripp Lite SMART3000RMOD2U, SU3000RTXL2U, SU3000RTXL3U, SU3000RTXL3UHV, SU3000RTXLCD2U, SU3000RTXLCD3U, SU3000RTXR3U, SU3000RTXR3UHW, SU3000XL, SU3000XLCD, SUINT3000RTXL2U, SUINT3000RTXL3U |
| Country of origin | Taiwan |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 72.3 lbs (32.8 kg) |
| Width | 17.5" (444.5 mm) |
| Height | 3.5" (88.9 mm) |
| Depth | 20.7" (527 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 26" (660.4 mm) |
| Package height | 10" (254 mm) |
| Package depth | 28" (711.2 mm) |
| Package weight | 119.9 lbs (54.4 kg) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 26" (660.4 mm) |
| Master (outer) case length | 28" (711.2 mm) |
| Master (outer) case height | 10" (254 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 119.9 lbs (54.4 kg) |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Country of origin | Taiwan |