Tripp Lite BP36V15-2U UPS battery 36 V
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: BP36V15-2U
- EAN: 0037332119919 0646444617147 07 ...4617147 0763615815468 0172302759891 0999992543599 0373321199198 0191120034614 0132017762791 0807320211105 0749003000326more
Offer details
Trade Prices
Description
Compatible with SMART1200XLHG, SMART1500RMXL2Ua, SMART1500XL, SMX1200XLHG, SMX1500XLRT2U and other UPS systems that specify the use of this battery pack.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Battery voltage | 36 V |
| Battery life | 6 year(s) |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Tripp Lite SMART1000RMXL2U, SMART1200XLHG, SMART1500RMXL2Ua, SMART1500XL, SMX1200XLHG, SMX1500XLRT2U |
| Country of origin | Taiwan |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 45 lbs (20.4 kg) |
| Width | 17.5" (444.5 mm) |
| Height | 3.5" (88.9 mm) |
| Depth | 13.3" (336.6 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 20.2" (513.1 mm) |
| Package height | 8.9" (226.1 mm) |
| Package depth | 23.4" (594.4 mm) |
| Package weight | 57.8 lbs (26.2 kg) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 20.2" (513.1 mm) |
| Master (outer) case length | 23.4" (594.4 mm) |
| Master (outer) case height | 8.9" (226.1 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 57.8 lbs (26.2 kg) |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Country of origin | Taiwan |