Tripp Lite BP48V48RT4U UPS battery 48 V
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: BP48V48RT4U
- EAN: 0373321424740
Offer details
Related Products
Description
Compatible with these UPS Systems: SMART2200CRMXL, SMART3000CRMXL and other UPS systems that specify the use of this battery pack. (Note: BP48V48RT4U, SMART2200CRMXL and SMART3000CRMXL include hardware for 2-post rack-mount installation. Most other rack-mount UPS systems and battery packs include hardware for 4-post rack-mount installation.)
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Battery voltage | 48 V |
| Battery life | 6 year(s) |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Tripp Lite SMART2200CRMXL, SMART3000CRMXL |
| Country of origin | Taiwan |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 143.3 lbs (65 kg) |
| Width | 17.3" (440.2 mm) |
| Height | 6.89" (175 mm) |
| Depth | 16.7" (425.2 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 22.5" (571.5 mm) |
| Package height | 13.5" (342.9 mm) |
| Package depth | 23.5" (596.9 mm) |
| Package weight | 170 lbs (77.1 kg) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 22.5" (571.5 mm) |
| Master (outer) case length | 23.5" (596.9 mm) |
| Master (outer) case height | 13.5" (342.9 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 170 lbs (77.1 kg) |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Country of origin | Taiwan |