Tripp Lite SMART1200LCD uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1.2 kVA 700 W 8 AC outlet(s)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SMART1200LCD
- EAN: 0373321261222 0999996593415 01 ...6593415 0100000005033more
Offer details
Related Products
Description
- LCD display indicates input voltage, battery capacity and a variety of operating conditions. Display is rotatable for easy viewing whether UPS is in vertical or horizontal position
- SMART1200LCD Digital Uninterruptible Power Supply offers voltage regulation, surge suppression and long-lasting battery support during blackouts
- Supports entry-level PCs or single VCR/DVR components during blackouts
- Regulates brownouts and overvoltages from 75V to 147V back to usable levels without using battery power
- 8 UPS battery-supported outlets
- Included DB9 serial and USB monitoring ports and cables enable unattended shutdown in case of extended power failure
- HID-compliant USB port enables integration with built-in power management and auto shutdown features of Windows and Mac OS X
- Set of phone/network protection jacks protects a single dialup/DSL phone line or network Ethernet connection
- 1200VA/700W power handling ability supports a variety of sensitive computer, home theater and other equipment
- 4 min. full load runtime (1200VA/700W); 12 min. half-load runtime (600VA/350W)
- Cabinet adapts to tower or rackmount shelf format. Rackmount installation brackets for 2U installation included
- $250,000 Ultimate Lifetime Insurance (U.S., Canada, and Puerto Rico only)
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output voltage regulation | -18 - 8% |
| Output power | 700 W |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Output operation voltage (min) | 115 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 870 J |
| Maximum current | 15 A |
| Output power capacity | 1.2 kVA |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Modem (RJ-11) ports | 2 |
| Performance | |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Country of origin | Vietnam |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Output voltage regulation | -18 - 8% |
| Output power | 700 W |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Output operation voltage (min) | 115 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 870 J |
| Maximum current | 15 A |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 1.2 kVA |
| Battery | |
| Battery voltage | 24 V |
| Battery recharge time | 4.5 h |
| Typical backup time at half load | 14.3 min |
| Typical backup time at full load | 4 min |
| Design | |
| Country of origin | Vietnam |
| Rack capacity | 2U |
| Form factor | Rackmount |
| Product colour | Black |
| Certification | UL1778, CSA, NOM, FCC |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Display type | LCD |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Certificates | |
| Certification | UL1778, CSA, NOM, FCC |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 21.8" (553 mm) |
| Package depth | 15.3" (388.1 mm) |
| Package height | 7.8" (198.1 mm) |
| Weight | 26.7 lbs (12.1 kg) |
| Width | 17.3" (440.2 mm) |
| Package weight | 30.6 lbs (13.9 kg) |
| Height | 3.49" (88.6 mm) |
| Depth | 10.7" (271.3 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 21.8" (553 mm) |
| Package depth | 15.3" (388.1 mm) |
| Package height | 7.8" (198.1 mm) |
| Package weight | 30.6 lbs (13.9 kg) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Vietnam |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 21.8" (553 mm) |
| Master (outer) case length | 15.3" (388.1 mm) |
| Master (outer) case height | 7.8" (198.1 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 30.6 lbs (13.9 kg) |