Tripp Lite SMART550USB uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 0.55 kVA 300 W 6 AC outlet(s)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SMART550USB
- EAN: 0088020512789 0037332116192 03 ...2116192 0373321161928more
Offer details
Related Products
Description
- SMART550USB line interactive UPS system offers voltage regulation and battery support, plus complete AC and dialup/DSL modem line surge suppression
- Supports entry level PC systems for up to 30 minutes during power failures to enable a safe system shutdown
- Supports a max load of 550VA/300 watts for 4.6 minutes and a half load of 275VA/150 watts for 14.8 minutes
- Automatic Voltage Regulation (AVR) circuits correct brownouts as low as 89 volts without using battery power
- Attractive stealth black tower configuration
- Includes 3 battery supported outlets, plus 3 additional surge suppression-only outlets, 6 foot AC line cord (all NEMA 5-15)
- USB port enables unattended shutdown without data loss during extended power failures, includes USB cable
- PowerAlert software available via free download
- Built-in RJ11 phone suppression jacks protect modem, fax machine or other peripheral with a dialup or DSL line phone connection
- Built-in audible alarm and 4 front panel LEDs indicate UPS system and line power status
- 550VA/300 watt power handling ability supports a variety of computer, internetworking, telecom and consumer electronics equipment
- Supports battery replacement via built-in access panel
- Compatible with 120V/60Hz applications for USA, Canada, Mexico and more
- $200,000 Ultimate Lifetime Insurance (U.S., Canada, and Puerto Rico only)
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output voltage regulation | +/- 5% |
| Output power | 300 W |
| Input operation voltage (min) | 89 V |
| Input operation voltage (max) | 139 V |
| Output operation voltage (min) | 115 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 480 J |
| Maximum current | 15 A |
| Efficiency | 94% |
| Output power capacity | 0.55 kVA |
| Input frequency | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Modem (RJ-11) ports | 2 |
| Performance | |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Number of input phases | 1 |
| LED indicators | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Surge protection features | Telephone |
| Power protection features | Under voltage |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Output voltage regulation | +/- 5% |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Number of input phases | 1 |
| Output power | 300 W |
| Input operation voltage (min) | 89 V |
| Input operation voltage (max) | 139 V |
| Output operation voltage (min) | 115 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 480 J |
| Maximum current | 15 A |
| Efficiency | 94% |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Surge protection features | Telephone |
| Power protection features | Under voltage |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 0.55 kVA |
| Input frequency | 60 Hz |
| Battery | |
| Battery recharge time | 4.2 h |
| Typical backup time at half load | 14.8 min |
| Typical backup time at full load | 4.6 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Form factor | Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | UL1778, CSA, NOM, FCC |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Housing material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | UL1778, CSA, NOM, FCC |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 8.1" (205.7 mm) |
| Package depth | 9.6" (243.8 mm) |
| Package height | 12.2" (309.9 mm) |
| Weight | 13.5 lbs (6.12 kg) |
| Width | 5" (127 mm) |
| Package weight | 13.5 lbs (6.12 kg) |
| Height | 8.5" (215.9 mm) |
| Depth | 6.5" (165.1 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 8.1" (205.7 mm) |
| Package depth | 9.6" (243.8 mm) |
| Package height | 12.2" (309.9 mm) |
| Package weight | 13.5 lbs (6.12 kg) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 8.1" (205.7 mm) |
| Master (outer) case length | 9.6" (243.8 mm) |
| Master (outer) case height | 12.2" (309.9 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 13.5 lbs (6.12 kg) |
| Other features | |
| Nominal output voltage | 120 V |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Weight (imperial) | 14.4 lbs |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 0 - 95% |