Tripp Lite SMART750USB uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 0.75 kVA 450 W 6 AC outlet(s)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SMART750USB
- EAN: 0373321199402 0037332779946 09 ...2779946 0999993680477more
Offer details
Related Products
Description
- SMART750USB line-interactive UPS system offers extended voltage regulation (AVR) and battery support as well as complete AC and dialup/DSL/Ethernet line surge suppression
- Supports entry level PC systems for up to 45 minutes during power failures to enable a safe system shutdown
- Supports a max load of 750VA/450 watts for 2.2 minutes and a half load of 375VA/225 watts for 8.3 minutes
- Automatic Voltage Regulation (AVR) circuits correct brownouts as low as 89 volts without using battery power
- Attractive black tower configuration
- Includes 3 battery-supported outlets, plus 3 additional surge-only outlets, 6 foot AC line cord (all NEMA 5-15)
- USB port enables unattended shutdown without data loss during extended power failures; includes USB cable
- Built-in USB port supports on battery, low battery, power restored, AC line voltage, DC battery voltage and battery capacity messaging; interface supports timed inverter shutoff after unattended shutdown, activate self-test and 10 second reboot of connected equipment
- PowerAlert UPS monitoring and unattended shutdown software available via free download
- Supports Tripp Lite's WatchDog software application to restore unresponsive programs by automatically restarting them and rebooting completely locked computers by automatically switching UPS power off and back on again (part #WATCHDOGSW)
- Built-in dataline suppression jacks protect a single dialup phone/DSL line or network Ethernet line connection
- Built-in audible alarm and 4 front panel LEDs indicate UPS system and line power status
- 750VA/450 watt power handling ability supports a variety of computer, internetworking, telecom and consumer electronics equipment
- Supports battery replacement via built-in access panel
- Compatible with 120V/60Hz applications for USA, Canada, Mexico and more
- $200,000 Ultimate Lifetime Insurance (U.S., Canada, and Puerto Rico only)
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output voltage regulation | +/- 5% |
| Output power | 450 W |
| Output operation voltage (min) | 115 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 510 J |
| Maximum current | 15 A |
| Efficiency | 97% |
| Output power capacity | 0.75 kVA |
| Input frequency | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Modem (RJ-11) ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Number of input phases | 1 |
| LED indicators | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Surge protection features | Fax, Modem, Network, Telephone |
| Power protection features | Under voltage |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Output voltage regulation | +/- 5% |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Number of input phases | 1 |
| Output power | 450 W |
| Output operation voltage (min) | 115 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 510 J |
| Maximum current | 15 A |
| Efficiency | 97% |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Surge protection features | Fax, Modem, Network, Telephone |
| Power protection features | Under voltage |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 0.75 kVA |
| Input frequency | 60 Hz |
| Battery | |
| Battery recharge time | 4.5 h |
| Typical backup time at half load | 8.3 min |
| Typical backup time at full load | 2.2 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Form factor | Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | UL1778, CSA, NOM, FCC |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Housing material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | UL1778, CSA, NOM, FCC |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 7.7" (195.6 mm) |
| Package depth | 13.9" (353.1 mm) |
| Package height | 14" (355.1 mm) |
| Weight | 14.9 lbs (6.76 kg) |
| Width | 5.25" (133.4 mm) |
| Package weight | 17.2 lbs (7.78 kg) |
| Height | 10.7" (271.5 mm) |
| Depth | 7.5" (190.5 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 7.7" (195.6 mm) |
| Package depth | 13.9" (353.1 mm) |
| Package height | 14" (355.1 mm) |
| Package weight | 17.2 lbs (7.78 kg) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 2 pc(s) |
| Master (outer) case width | 10.9" (276.9 mm) |
| Master (outer) case length | 15.9" (403.9 mm) |
| Master (outer) case height | 15" (382 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 34 lbs (15.4 kg) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332119947 |
| Other features | |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Weight (imperial) | 17.4 lbs |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 0 - 95% |