Tripp Lite UT2012UL battery charger
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: UT2012UL
- EAN: 0037332123565 0373321235650
Offer details
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Type | Indoor battery charger |
| Compatible battery technologies | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Power protection features | Overheating, Overload |
| Certification | UL 458 (USA), CSA |
| Design | |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Product colour | Gray |
| Power | |
| Input voltage | 120 V |
| Input frequency | 60 Hz |
| Output voltage | 120 V |
| Battery | |
| Battery voltage | 12 V |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Certificates | |
| Certification | UL 458 (USA), CSA |
| Weight & dimensions | |
| Width | 8.5" (215.9 mm) |
| Depth | 16.3" (412.8 mm) |
| Height | 7.25" (184.2 mm) |
| Weight | 40.6 lbs (18.4 kg) |
| Package width | 14.4" (365.8 mm) |
| Package depth | 19.6" (497.8 mm) |
| Package height | 12.8" (325.1 mm) |
| Package weight | 46.3 lbs (21 kg) |
| Performance | |
| Country of origin | China |
| Type | Indoor battery charger |
| Compatible battery technologies | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Power protection features | Overheating, Overload |
| Packaging data | |
| Package width | 14.4" (365.8 mm) |
| Package depth | 19.6" (497.8 mm) |
| Package height | 12.8" (325.1 mm) |
| Package weight | 46.3 lbs (21 kg) |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Type | Indoor battery charger |
| Compatible battery technologies | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Power protection features | Overheating, Overload |
| Output | 2 x NEMA 5-15R |
| Number of stages | 3 |
| Capacity | 2000 W |
| Colour | |
| Product colour | Gray |
| Material | |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Other features | |
| Output | 2 x NEMA 5-15R |
| Number of stages | 3 |
| Capacity | 2000 W |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 14.4" (365.8 mm) |
| Master (outer) case length | 19.6" (497.8 mm) |
| Master (outer) case height | 12.8" (325.1 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 46.3 lbs (21 kg) |