Tripp Lite RV750ULHW power adapter/inverter 750 W White
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: RV750ULHW
- EAN: 0373321216390
Offer details
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Output power | 750 W |
| Output voltage | 120 V |
| LED indicators | Yes |
| Country of origin | China |
| Product colour | White |
| Certification | UL458 & CSA |
| Power | |
| Output power | 750 W |
| Output voltage | 120 V |
| Performance | |
| Certification | UL458 & CSA |
| Design | |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | White |
| Certificates | |
| Certification | UL458 & CSA |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 16 lbs (7.26 kg) |
| Width | 8.75" (222.2 mm) |
| Depth | 9" (228.6 mm) |
| Height | 7" (177.8 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 10.5" (266.7 mm) |
| Package depth | 10.7" (271.8 mm) |
| Package height | 12.4" (315 mm) |
| Package weight | 18.6 lbs (8.44 kg) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 10.5" (266.7 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 18.6 lbs (8.44 kg) |
| Master (outer) case length | 10.7" (271.8 mm) |
| Master (outer) case height | 12.4" (315 mm) |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8504.40.9570 |
| Other features | |
| Package dimensions (WxDxH) | 11 x 10.8 x 12.5" (279.4 x 273.1 x 317.5 mm) |
| Overload protection | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 8.75 x 9 x 7" (222.3 x 228.6 x 177.8 mm) |
| Country of origin | China |