Tripp Lite RV1250ULHW power adapter/inverter 1250 W Gray
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: RV1250ULHW
- EAN:
Offer details
Description
- 1250 watts continuous and 2500 watts DoubleBoost inverter output
- 3 stage, 14/55 amp selectable wet/dry cell battery charger
- Built-in Isobar® premium AC surge protection and Auto Transfer Switching option for battery backup / UPS operation
- Tested to power inverter standards UL458 (USA) and CSA (Canada)
- High reliability large-transformer design with protected DC and AC wiring terminals
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Output power | 1250 W |
| Country of origin | China |
| Product colour | Gray |
| Input frequency | 60 Hz |
| Power | |
| Output power | 1250 W |
| Design | |
| Product colour | Gray |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 23.4 lbs (10.6 kg) |
| Width | 8.75" (222.2 mm) |
| Depth | 9" (228.6 mm) |
| Height | 7" (177.8 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 10.5" (266.7 mm) |
| Package depth | 10.7" (271.8 mm) |
| Package height | 12.6" (320 mm) |
| Package weight | 24.9 lbs (11.3 kg) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 10.5" (266.7 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 24.9 lbs (11.3 kg) |
| Master (outer) case length | 10.7" (271.8 mm) |
| Master (outer) case height | 12.6" (320 mm) |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8504.40.9570 |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 8.75 x 9 x 7" (222.3 x 228.6 x 177.8 mm) |
| Country of origin | China |
| Battery type | 98-121 |