Tripp Lite RV3012OEM power adapter/inverter Indoor 3000 W White
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: RV3012OEM
- EAN: 0373321174270
Offer details
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Input voltage | 120 V |
| Output power | 3000 W |
| Output voltage | 120 V |
| Output frequency | 60 Hz |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Universal |
| Power current type | AC1-to-AC2 |
| LED indicators | Yes |
| Housing material | Steel |
| Country of origin | China |
| Product colour | White |
| Certification | RoHS |
| Input frequency | 60 Hz |
| Power | |
| Input voltage | 120 V |
| Output power | 3000 W |
| Output voltage | 120 V |
| Output frequency | 60 Hz |
| Performance | |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Universal |
| Power current type | AC1-to-AC2 |
| Certification | RoHS |
| Design | |
| LED indicators | Yes |
| Housing material | Steel |
| Product colour | White |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Certificates | |
| Certification | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 62.6 lbs (28.4 kg) |
| Width | 11.5" (292.1 mm) |
| Depth | 16.7" (425.4 mm) |
| Height | 9.75" (247.6 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 14.9" (378.5 mm) |
| Package depth | 15.4" (391.2 mm) |
| Package height | 23.2" (589.3 mm) |
| Package weight | 70.1 lbs (31.8 kg) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 14.9" (378.5 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 70.1 lbs (31.8 kg) |
| Master (outer) case length | 15.4" (391.2 mm) |
| Master (outer) case height | 23.2" (589.3 mm) |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8504.40.9570 |
| Other features | |
| Country of origin | China |