Tripp Lite SU3000RTXR3U uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3 kVA 2400 W 9 AC outlet(s)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SU3000RTXR3U
- EAN: 0087944522294 0037332130754 00 ...2130754 0037332125422 0373321254224more
Offer details
Description
- SmartOnline high power density UPS system is ideal for critical voice, data, medical and industrial network applications
- Special "XR" version offers larger internal batteries for longer runtimes than standard "XL" model
- True online, double-conversion UPS provides perfectly regulated sine wave output within 2% of 110/120V (user selectable) under all usage conditions
- Maintains continuous operation through blackouts, voltage fluctuations and surges with zero transfer time
- Removes harmonic distortion, fast electrical impulses, frequency variations and other hard to solve power problems not addressed by other UPS types
- Corrects line voltage conditions as low as 65V and as high as 150V back to selectable 110/120V (+/-2%) values
- Highly efficient operation in optional economy mode setting, saving BTU heat output and energy costs
- Standard internal battery set offers 30 minutes runtime at half load (1200W) and 12 minutes at full load (2400W)
- Optional BP72V15-2U (limit 1), BP72V28RT-3U (multi-pack compatible) and BP72V18-2US (multi-pack compatible) external battery packs
- Some external battery configurations require the use of Tripp Lite's External Battery Configuration Software (see manual)
- Compact rackmount form factor installs using only 3 rack spaces (3U) with a maximum installed depth of 26 inches
- Ships with all mounting accessories for 4 post rackmount installation
- Optional 2POSTRMKITHD enables 2 post rackmount installation
- Optional 2-9USTAND accessory enables small-footprint upright tower placement
- Fault tolerant electronic bypass maintains utility output during a variety of UPS fault conditions
- Network interfaces support simultaneous communications via built-in USB, DB9 serial/contact-closure and SNMPWEBCARD slot
- HID compliant USB interface enables integration with built-in power management and auto shutdown features of Windows and Mac OS X
- Included PowerAlert UPS monitoring software supports safe unattended shutdown, monitoring and control via local connected servers, plus any number of additional servers over IP
- UPS interface supports on-battery, low-battery, power-restored, AC-voltage, DC-voltage, output current monitoring, battery charge current, battery capacity, AC line frequency, timed inverter shutoff, activate self-test, load bank output power control and remote reboot, UPS nominal voltage adjustment and UPS line to battery power voltage setpoints
- Built-in Emergency Power Off (EPO) interface with cable
- NEMA L5-30P input plug/NEMA 5-15/20R & NEMA L5-30R output receptacles
- Integrated 2 bank switched PDU enables remote outlet management for load shedding or remote reboot of individual load banks (each bank has four outlets)
- Front panel LEDs offer current monitoring and battery charge level information
- UPS ships fully assembled in full compliance with DOT regulations, no time consuming connection of internal batteries by user required
- Single line TEL/DSL or network ethernet line surge suppression
- $250,000 Ultimate Lifetime Insurance (U.S., Canada, and Puerto Rico only)
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output power | 2400 W |
| Input operation voltage (min) | 110 V |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 480 J |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Output power capacity | 3 kVA |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| AC outlets quantity | 9 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R, NEMA 5–20R, NEMA L5-30R |
| Power plug | NEMA L5-30P |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Performance | |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| LED indicators | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Output power | 2400 W |
| Input operation voltage (min) | 110 V |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 480 J |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 3 kVA |
| Battery | |
| Typical backup time at half load | 30 min |
| Typical backup time at full load | 12 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | UL1778, CSA, NOM, FCC Part 15 Category A, FCC Part 68, ROHS |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | UL1778, CSA, NOM, FCC Part 15 Category A, FCC Part 68, ROHS |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 23" (584.2 mm) |
| Package depth | 33" (838.2 mm) |
| Package height | 11.5" (292.1 mm) |
| Weight | 111.3 lbs (50.5 kg) |
| Width | 17.7" (450.8 mm) |
| Package weight | 149.9 lbs (68 kg) |
| Height | 5.25" (133.4 mm) |
| Depth | 26" (660.4 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 23" (584.2 mm) |
| Package depth | 33" (838.2 mm) |
| Package height | 11.5" (292.1 mm) |
| Package weight | 149.9 lbs (68 kg) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 23" (584.2 mm) |
| Master (outer) case length | 33" (838.2 mm) |
| Master (outer) case height | 11.5" (292.1 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 149.9 lbs (68 kg) |
| Other features | |
| Output connections | 4 x 5-15R 4 x 5-15/20R 1 x L5-30R |
| Input connection type | L5-30P |
| Mac compatibility | Yes |