Tripp Lite SMARTINT2200VS uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 2.2 kVA 1600 W 9 AC outlet(s)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SMARTINT2200VS
- EAN: 0037332120304 0666669785117 07 ...9785117 0777785601462 0373321203048more
Offer details
Related Products
Description
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output voltage regulation | -19 +8% |
| Output power | 1600 W |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 480 J |
| Maximum current | 11.3 A |
| Efficiency | 94% |
| Power factor | 0.7 |
| Output power capacity | 2.2 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Performance | |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Number of input phases | 1 |
| LED indicators | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Power protection features | Over voltage, Under voltage |
| Noise level | 47 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Output voltage regulation | -19 +8% |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Number of input phases | 1 |
| Output power | 1600 W |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 480 J |
| Maximum current | 11.3 A |
| Efficiency | 94% |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Power protection features | Over voltage, Under voltage |
| Power factor | 0.7 |
| Noise level | 47 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 2.2 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 9 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Serial ports quantity | 2 |
| Battery | |
| Battery recharge time | 4 h |
| Typical backup time at half load | 19 min |
| Typical backup time at full load | 7 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Form factor | Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | White |
| Cooling type | Active |
| Certification | CE. FCC, CE 62040 |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | CE. FCC, CE 62040 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 15.2" (386.1 mm) |
| Package depth | 15.9" (403.9 mm) |
| Package height | 19.3" (490.2 mm) |
| Weight | 53.4 lbs (24.2 kg) |
| Width | 9.25" (235 mm) |
| Package weight | 60.6 lbs (27.5 kg) |
| Height | 14.3" (362 mm) |
| Depth | 12" (304.8 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 15.2" (386.1 mm) |
| Package depth | 15.9" (403.9 mm) |
| Package height | 19.3" (490.2 mm) |
| Package weight | 60.6 lbs (27.5 kg) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 15.2" (386.1 mm) |
| Master (outer) case length | 15.9" (403.9 mm) |
| Master (outer) case height | 19.3" (490.2 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 60.6 lbs (27.5 kg) |
| Other features | |
| Output connections | 8 x C13 1 x C19 |
| Nominal input voltage | 230 V |